Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

”Dumpeprocenten er udtryk for, at de studerende har problemer med matematik”

Formanden for matematikcensorerne i læreruddannelsen Arne Mogensen erkender, at der var problemer med især én opgave i det ene af de tre eksamenssæt i skriftlig matematik ved linjefagseksamenerne i sommers. Men at 30 procent dumpede, er et udtryk for, at de lærerstuderende har problemer med matematik, fastslår han.

Karen Ravn
Karen Ravn Onlineredaktør
3 kommentarer
14. november 2012, kl. 13:30

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

3 kommentarer

Både lærerstuderende, der selv var oppe til en af de tre eksamener i sommers, og en række andre interesserede har kommenteret og kritiseret folkeskolen.dk's artikel fra i fredags om, at hele 30 procent af de kommende matematiklærere dumpede.

Årsberetning 2012 fra Censorformandskabet forlæreruddannelsen

30 procent af de lærerstuderende dumpede i skriftlig matematik

Men en del af dem har misforstået sagen på en række punkter, påpeger censorformand Arne Mogensen:

"Der er ikke en omsætningstabel ved læreruddannelses-eksamen. Der er en underviser og en censor, som giver karakterer styret af graden af målopfyldelse", siger han.

Den opgave, som mange censorer fandt problematisk, var en statistikopgave for de linjefagsstuderende, som har specialiseret sig i matematik på mellemtrinnet og i udskolingen.

Men det var faktisk ikke her, at dumpeprocenten var højest - tværtimod. Her dumpede 26 procent af de studerende, mens 29 procent dumpede i eksamen for begynder- og mellemtrins-matematik. Og dumpeprocenten var hele 45 blandt de lærerstuderende, som stadig går på den gamle ikke-aldersspecialiserede læreruddannelse.

Statistikopgaven er ikke problemet

Det er altså ikke den problematiske statistikopgave, der er forklaringen på den høje dumpeprocent, og det var heller ikke sådan, at opgaven var fejlbehæftet:

"Der er også nogle af censorerne, der synes, at den pågældende opgave er i orden", siger Arne Mogensen og tilføjer, at en opgave, der virkelig gav de studerende problemer, var en modelleringsopgave i form af et forsøg i 5. klasse med elastikspring for barbiedukker, hvor de studerende skulle opstille modeller for elastiklængde med mere.

Her var udfordringen mere den didaktiske tænkning end et højt matematikfagligt niveau. Ifølge censorrapporten var den opgave god til at vurdere de studerendes kompetencer med hensyn til problembehandling og ræsonnement.

Men den var meget åben, og "… det har været vanskeligt for mange studerende dels at få øje på muligheden for at bruge it-værktøjer og lineær regression, dels at fortolke de oplysninger i opgaven (om elastik og dukkens længde), der kan kvalificere en ønsket matematisk modellering".

Dumpeprocenten er fordoblet

Skriftlig matematik har altid været den delprøve i læreruddannelsen, som har voldt de studerende flest vanskeligheder. Men når censorerne slår alarm i årsberetningen for 2012, er det fordi dumpeprocenten er fordoblet i forhold til det normale. Af censorrapporten (som nu er lagt på nettet - se link til højre) fremgår det, at de fleste censorer oplevede prøvesættene som vanskelige og i nogen grad problematiske, og Arne Mogensen understreger, at de tilbagemeldinger går videre til opgavekommissionen bag eksamensopgaverne.

3 kommentarer
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

”Dumpeprocenten er udtryk for, at de studerende har problemer med matematik”

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS