Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

DR Undervisning rammes hårdt af besparelserne

Det er for tidligt at tegne et præcist billede af, hvad de massive besparelser i Danmarks Radio kommer til at betyde for DR Undervisning. Men der er ingen tvivl om, at nedskæringerne fører til væsentlige færre programmer fra afdelingen.

Henrik Stanek
Henrik Stanek Freelancejournalist
Start debatten
25. april 2007, kl. 17:37

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Der skal spares 88 procent på DR Undervisning, men det står ikke klart, om det er af det samlede budget på 16-18 millioner kroner, eller om det "kun" er 88 procent af de cirka otte millioner kroner, som afdelingen får fra licensmidlerne.

DR Undervisning

DR skole

"Vi er 80 medarbejdere, og 88 procent af os skal selvfølgelig ikke spares væk. Men nogle forsvinder, vi ved bare ikke hvor mange", siger journalisternes tillidsrepræsentant Rikke Skov Kristensen.

Afdelingen producerer programmer med en høj grad af medfinansiering fra typisk ministerier og fonde, så reelt er budgettet langt større.

"De minutter, vi sender tv i, er meget billige for huset. Alligevel skal deres skæres 88 procent. Vi synes, det er en meget uintelligent besparelse", siger Rikke Skov Kristensen.

Hun vurderer, at DR Undervisning må gå fra 140 tv-programmer om året til 30-40 stykker. Enkeltprogrammer skal skæres helt væk, og de seks-syv årlige satsninger skal halveres. I satsningerne bruger DR Undervisning både tv, radio og web og allierer sig ofte med den skrevne presse.

Det er kampagnen "Er du med mod mobning?" fra efteråret 2006 et eksempel på. Den slags programmer er handlingsanvisende, og der bliver fremstillet undervisningsmateriale til dem.

"Der er ingen tvivl om, at besparelserne fører til væsentligt færre kampagner, og det bliver til at mærke i underviserverdenen. Vi vil stadig søge eksterne midler, så vi kan servicere lærere og almindelige mennesker, men det beror på, om vi er dygtige til at skaffe penge. Det er sværere at skaffe eksterne midler, når vi ikke selv har så mange at komme med", siger redaktør Christian Holtet fra DR Undervisning.

Protest i åbent brev til ledelsen

Medarbejderne i DR Undervisning har netop sendt et åbent brev til Lars Grarup, direktør i DR Nye medier og TV og medlem af direktionen. Her udtrykker de deres vrede over besparelserne.

"Vores temaer er væsentlige samfundsemner, som forsøger at give folk viden og handlemuligheder, endda med dokumenterbar effekt. Vi taler om alt fra forebyggelse af selvmord, læse- og skrivevanskeligheder, stress, arbejdsmiljø, mobning og integration. Det er programmer, der rykker i folks liv og udvikling, mere end medier har for vane at gøre. Ikke programmer, der egner sig til fredagsunderholdning, men som til gengæld får folk op af sofaerne og giver dem lysten til at ændre deres livsbetingelser", skriver de.

Medarbejderne henviser til, at Lars Grarup på et pressemøde i går sagde, at en lang række af redaktionens programmer ikke har haft den store gennemslagskraft.

"Undervisningsprogrammer hverken kan eller skal konkurrere med Ørnen eller Hammerslag, men skal ramme folk på livet. Dertil kommer, at vores programmer ofte har en lang levetid - de bruges som undervisningsmateriale overalt i uddannelsesverdenen".

Medarbejderne slutter med en opfordring til ledelsen om endnu engang at regne på konsekvenserne af besparelserne.

Websiderne dr.dk/skole og dr.dk/gymnasium bliver ikke berørt af nedskæringerne. De er til dels finansieret af skoler, der tegner abonnement.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

DR Undervisning rammes hårdt af besparelserne

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS