"DLF lægger mange penge og personlige resurser i SC, men vi synes ikke, vi får nok ud af samarbejdet. Da DLF for nogle år siden meldte os kollektivt ind i SC, troede vi, SC ville få politisk indflydelse, når vi kom med en stor gruppe medlemmer, men det har vi reelt ikke fået", siger Greta Jørgensen, der repræsenterer lærerpensionisterne i Fraktion 4 i DLF's hovedstyrelse.
SC er paraplyorganisation for tjenestemandspensionisterne i en række fagforeninger. Ud over DLF er det blandt andre pensionister fra posten, politiet, Skat og lærere fra tekniske skoler, handelsskoler og frie skoler.
Med 16.300 medlemmer udgør DLF over halvdelen af SC's medlemmer på i alt 27.800. Dermed tegner DLF sig også for mere end halvdelen af SC's budget. Men står det til årsmødet i Fraktion 4 melder DLF sig ud med udgangen af 2009.
Der bliver ikke lyttet til SC
SC's kerneopgave er at få forbedret tjenestemandspensionisternes pension. Derfor stemte et markant flertal i SC nej til det seneste forlig på statens område, men det gav ikke genlyd ret mange steder.
"Før 1993 var det utænkeligt, at pensionen ikke blev forhøjet med samme procentsats som de aktives. Men nu bliver en del af deres lønstigninger lagt over i puljer, som ikke regnes med i vores område. Vi mener, at pensionen skal reguleres af den fulde løn, men politisk bliver der ikke lyttet til SC", fortæller Greta Jørgensen.
Det vil være en klar svækkelse af både SC og af pensionisterne i det hele taget, hvis DLF melder sig ud, erkender formanden for SC, Jørgen Fischer.
"Vi fortsætter ufortrødent, men det er klart, at vi får en ringere økonomi, og vi taler heller ikke med samme vægt, når vi kun repræsenterer 12.000 pensionister frem for 28.000", siger han.
SC repræsenterer kun knap en tredjedel af de 98.000 tjenestemænd, som får pension af staten. Pensionisterne fra blandt andet DSB, Fængselsforbundet og Akademikerne holder sig uden for.
"Hvis DLF går enegang, risikerer vi, at pensionisterne fra de forskellige fagforeninger selv fremsætter krav til pensionen gennem deres respektive forhandlingsorganisationer. Vi kan altså få fire sæt krav, og det kan finansministeren bruge til at spille os ud mod hinanden, så han er den eneste, der får noget ud af, at DLF melder sig ud af SC", siger Jørgen Fischer.
SC har ikke opgivet at holde på lærerpensionisterne
Allerede på sidste års årsmøde i Fraktion 4 blev DLF's forhold til SC diskuteret. Det fik Fraktion 4 til at undersøge, hvad pensionisterne i DLF får ud af medlemskabet.
"Konklusionen af den debat er, at vi tror, vi kan udnytte pengene bedre på andre måder", siger Greta Jørgensen.
Fraktion 4 ser hellere et styrket medlemsdemokrati, så hvert af de 11 forpligtende kredssamarbejder i DLF kan sende flere end to repræsentanter til årsmødet.
I SC har Jørgen Fischer dog ikke opgivet at holde på lærerpensionisterne, og han tager gerne en snak med DLF's formand, Anders Bondo Christensen.
"Så snart jeg får en officiel henvendelse fra DLF, vil jeg høre, hvad vi kan gøre for at holde på DLF, for det er ulykkeligt for begge parter, hvis vi ikke bliver sammen", siger Jørgen Fischer.
DLF-pensionister vil ud af pensionistsamarbejde
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.