Mange af Danmarks Lærerforenings kredse har i foråret oplevet, at det ikke var kommunens forhandlere, de sad over for, når sømmene til næste års arbejdstidsaftale skulle slås i. Det var konsulenter fra KL, der bevæbnet med sparekataloger og excelark gik til angreb på lærernes tid. Målet er, at lærerne skal bruge mere af deres arbejdstid på undervisning, så kommunerne kan få spare penge uden at det går ud over undervisningstiden. Mange steder lykkes øvelsen ved at rokere rundt på den professionsaftale, som blev indgået i 2008. Men fire kommuner har valgt at gå tilbage til den gamle arbejdstidsaftale. Og to af dem - Randers og Ballerup - er endt på mødeplan, fordi kreds og kommune ikke kunne blive enige om nogen form for aftale. KL har startet et partnerskab af kommuner, der ønsker at lærerne skal undervise mere.
"Det er en lukket proces, når KL og partnerskabets konsulenter kommer ud i en kommune. De udarbejder en hemmelig rapport, som kredsene ikke får adgang til. Det er alvorligt angreb på den arbejdstidsaftale, som der var - og forhåbentlig stadig er - fælles opbakning til", siger formand for DLF's overenskomstudvalg Gordon Ørskov Madsen.
Formand for KL's Løn og Personaleudvalg Michael Ziegler kan ikke se, at der er tale om et angreb på lærernes arbejdstidsaftale, som parterne blev enige om i 2008.
"Vi kan se, at der er meget stor forskel på, hvordan A08-aftalen anvendes. Der er meget stor forskel på, hvordan man prioriterer lærernes arbejdstid. Og det er så noget, der vil blive synliggjort. Det kan godt i en krisetid føre til, at kommunerne siger, at vi vil prioritere lærernes undervisning. Det betyder ikke, at lærerne skal lave mere. Det betyder, at de skal bruge mere tid på kerneopgaven undervisning og mindre tid på andre opgaver", siger Michael Ziegler.
Succesfuld arbejdstidsaftale
De nyeste optællinger fra DLF viser, at den nye arbejdstidsaftale er en succes, hvis man måler på, hvor mange kommuner, der næste år har indført en A08-aftale.
75 kommuner er på en A08-aftale, 7 kommuner er på en såkaldt KTO-aftale, som er indgået efter samme principper som en A08-aftale. 16 kommuner er stadig på den gamle arbejdstidsaftale fra 2005.
"Vi har evalueret A08-aftalen sammen med DLF. Det var faktisk en meget flot evaluering. Som viste stor tilfredshed med den nye aftale. Det har vist sig, at der har været en rigtig stor succes med at få implementeret aftalen", siger Michael Ziegler.
Og Gordon Ørskov er enig.
"Når man ser på evalueringerne og antallet af kommuner, der er med, så ser det fornuftigt ud. Mange kommuner og kredse har et godt samarbejde om at implementere aftalen og udbygge den", siger Gordon Ørskov.
Men han føler, at KL svigter sin rolle, nu hvor aftalen er ved at blive implementeret de fleste steder. Han mener, at det fælles mål må være at få alle over på en A08-aftale, og så er det ikke et godt signal at sende, når Ballerup, Greve, Randers og Helsingør efter at have været på en A08-aftale må tilbage på den gamle aftale fra 2005.
DLF: Alle lærere skal over på en den nyeste aftale
"Jeg har svært ved at forstå, at KL ikke føler et ansvar for at videreudvikle aftalen. Det er uacceptabelt. Vi har et fælles ansvar for at stå på mål for aftalen og få alle over på en A08- aftale. Det ansvar vil jeg opfordre KL til at påtage sig", siger Gordon Ørskov.
Michael Ziegler mener, at det er ærgerligt, at der er nogle steder, hvor man ikke kan videreføre A08-aftalen.
"Jeg vil ikke kommentere på enkelte kommuner. Men der kan være konkrete lokale grunde til, at man har været nødt til at gå tilbage på 05-aftalen", siger han. "Mig bekendt har KL gjort en stor indsats i forhold til at få udbredt kendskabet til A08-aftalen og få den implementeret. Som jeg ser det nu, er det op til de enkelte kommuner om de vil være på en A08 eller ej. Vi har en rolle i at rådgive kommunerne og være konsulenter for kommunerne, hvis de har brug for det. Men jeg synes ikke, vi har en særlig rolle i forhold til enkelte kommuner om at sige, at de skal over på A08".
KL: Vi skaber ikke dårlig stemning
Gordon Ørskov så helst, at KL pakkede hele tanken om et sparepartnerskab ned og i stedet gik sammen med DLF om at udvikle en god aftale. Han frygter, at KL's konsulenter og partnerskab vil få flere kommuner til at afskrive en ellers god aftale. Mange kredse melder, at der opstår meget dårlig stemning i forhandlingerne, når KLs konsulenter er med på sidelinjen. Men Michael Ziegler forstår ikke lærernes bekymring.
"Det kan godt være, at stemningen er dårligere, når KL's konsulenter er ude. Men det hænger sammen med, at de steder, som vælger at få hjælp fra KL's konsulenter er steder, hvor kommunen har lyst til og behov for at lave større ændringer. Og det kan være ændringer, som man kan have svært ved at blive enige med den lokale lærerkreds om. Men så er det ikke konsulenterne der skaber en dårlig stemning, men situationen", siger Michael Ziegler.
Men Gordon Ørskov oplever, at konsulenterne spænder ben for nogle lokale arbejdstidsaftaler.
"Mange steder har lærerkredsen netop været inde i konstruktive forhandlinger med kommunen og fundet løsninger i den sparesituation, man har stået i. Også løsninger, der har betydet ændringer i den lokale aftale. Det bliver helt umuligt, når KL lægger sig imellem som overdommer ift. kommunens prioriteringer og den lokale aftale. Det er konfliktskabende og ødelægger samarbejdet", siger Gordon Ørskov.
DLF: KL presser lærerne på arbejdstiden
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.