Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Lærernes fagsyn

Diplomprojekt: Sådan oplever lærere mulighederne for professionel udvikling, og sådan kan vi understøtte den

Marlene Wichmann Andersen er indstillet til Lærerprofession.dk for sit diplomprojekt om, vigtigheden af at have forskellene i lærernes fagsyn for øje, når man som vejleder skal understøtte udviklingen af denne.

Foto: Privat

Foto: Privat
Ludvig Riber Have
Ludvig Riber Have Studentermedarbejder
Start debatten
25. august 2025, kl. 17:22
Start debatten

Lektor ved Købehavns Professionshøjskole Kirsten Søs Spahn har indstillet Marlene Wichmann Andersen til Lærerprofession.dk for hendes diplomprojekt med begrundelsen:

"Projektet indstilles til prisen for årets bedste pædagogiske diplomprojekt om skolen, fordi projektet tager fat i underviseres forståelse af faget. Ved hjælp af en grundig analyse af de gældende mål og læseplan – teoretisk baseret på Alan Schoenfeldts ”The Five Dimensions of Powerful Mathematics Classroom” og ”Five Dimensions of Powerful Sites for Professional Growth”- giver forfatteren læseren et overblik faget matematik. Ud fra denne analyse og indsamlet data fra kolleger diskuterer forfatteren, hvad ’fagsyn’ er, hvordan sammenhængen med Schoenfeldts teori er, og hvordan kolleger fagsyn kommer til udtryk på møder og i samtaler.

Det er interessant at læse, hvordan fagets indhold fortolkes af forskellige undervisere – selvom det er tydeligt beskrevet i læseplanen, og hvordan forfatteren ser en fordel i at inddrage Schoenfeldt i et fremtidigt fagteamsamarbejde om udviklingen af matematik på skolen."

Projektet undersøger hvordan man kan forstå systemet omkring lærernes professionelle udvikling, og i den sammenhæng facilitere og understøtte et udviklingsarbejde af lærernes fagsyn, samt facilitere og understøtte deres generelle kontinuerlige udvikling.

Hent projektet her:

Understøttelse og facilitering af udviklingen af lærernes fagsyn og deres generelle udvikling.

Lærerprofession.dk præsenterer og offentliggør de bedste bachelorprojekter fra læreruddannelsen og de bedste pædagogiske diplomprojekter fra skoleområdet.

Et projekt indstilles af eksaminator og censor. Se indstillingsskema og tidsfrist på sitet.

Uafhængige dommere – lærere, skoleledere, skolechefer, undervisere fra læreruddannelsen og forskere -finder hvert år tre projekter, der tildeles priser. Læs om formålet og se dommerkomiteerne på Lærerprofession.dk

Lærerprofession.dk drives i fællesskab af Danske Professionshøjskoler og fagbladet Folkeskolen/Folkeskolen.dk. Projektet støttes af LB Forsikring, Gyldendal Uddannelse, Akademisk Forlag, Hans Reitzels Forlag, Forlaget Klim, Jydsk Emblem Fabrik A/S og Sinatur Hotel & Konference.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Diplomprojekt: Sådan oplever lærere mulighederne for professionel udvikling, og sådan kan vi understøtte den

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS