Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Anmeldelse

Digtning der duer

Klik for at skrive manchettekst.

Helge Christiansen
Start debatten
13. oktober 2011, kl. 02:21

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

»I kontakt med omverdenen« og »Hvad er meningen?« er de brede overskrifter for den tematiske sammenstilling af denne antologis tekster. Forfatteren har »bevidst brudt grænserne ned mellem såkaldt børne-, ungdoms- og voksenlitteratur«. Spændvidden i tekstudvalget kan illustreres ved, at der er uddrag fra »Månen over Bella Bio« og novellen »Det er slet ikke en rigtig historie« fra »Ispigen og andre fortællinger« af Bent Haller, en lettilgængelig novelle af Gert Rindel og tekster af Grundtvig, Ingemann og Karen Blixen. Selv om der er en klar progression i sværhedsgraden igennem bogen, behøver man ikke at gennemgå teksterne i bogens rækkefølge. Nogle tekster kan således tages op i 7.-8. klasse, andre i 9.-10. klasse.

Som helhed er teksterne lettilgængelige i forbindelse med fælles tekstgennemgang i 7.-10. klasse.

Genrerne veksler mellem digte, noveller, uddrag af romaner, eventyr, fantastiske og realistiske fortællinger med en afbalanceret repræsentation af forskellige litterære perioder, herunder også tekster af de nyeste forfattere som Louis Jensen og Søren Ulrik Thomsen.

Teksternes faglige potentiale er rigt. Der er mulighed for læring af viden og færdigheder inden for litteraturpædagogik og opfordring til medspil og modspil i lærerens og elevernes dialog om teksterne.

I tekstgennemgangene er der en eksemplarisk udvælgelse af de faglige områder, der netop er relevante i forbindelse med gennemgang af den enkelte tekst.

Indledningen og opgaverne i antologien, der henvender sig til eleverne, rammer ved siden af. Indledningen er alt for omstændelig og lærerfaglig til elever i 7.-10. klasse. Opgaveformuleringerne kan bruges som inspiration til lærerne, men er ofte for avancerede, både fagligt og sprogligt, til elevernes selvstændige brug.

I lærervejledningen har forfatteren udarbejdet en analyse og fortolkning af alle teksterne. Jeg har et ambivalent forhold til disse omfattende fortolkninger. På den ene side er det dejligt for læreren at få serveret en fuldt færdig tolkning fra en litterær autoritet. På den anden side er der en fare for, at det tager energien ud af lærerens egen oplevelse og tolkning af teksten. Materialet kan anbefales til tekstarbejde i 7.-10. klasse og egner sig til indlemmelse i skolens klassesætsamling.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Digtning der duer

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS