Bogen handler om hornet, køllen, anakondaen, tissemanden, pikken og så videre!
Den er skrevet lige ud ad landevejen om de problemer, som kun drenge har. Men piger vil også blive meget klogere af at læse den.
Den går i meget morsomt skrevne detaljer om størrelse, udseende, rejsning, onani, samleje, sædafgang og kondomer.
De syv kapitler beskriver et problem (som tit ikke er et problem, men som alle drenge i puberteten tror er et problem), bringer en række repræsentative læserbreve fra en ung-sex-brevkasse og sammenfatter så de gode råd og gængse vittigheder.
Bogen kan bruges som opslagsbog, da mange fornuftige råd gentages på nye, sjove måder, så de unge ikke går glip af noget, selvom de kun læser spredt i den.
Forfatteren er oplagt solidarisk med sin målgruppe og har på det mest politisk ukorrekte afholdt sig fra at give opskrifter på romantisk kurmageri og kvinden i manden og al det jazz. Det tror jeg, drengene kan lide.
Claus Riis har illustreret med kostelige tegninger, desværre alt for få.
Oplagt til sexhylden på biblioteket.
Dig og din diller - fra ende til anden
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.