"Lærerens betydning for den enkelte elev er uvurderlig, og læreres arbejde har en samfundsmæssig værdi, som ikke kan værdsættes nok", lyder argumentationen fra ulandsorganisationen Ibis, der i samarbejde med Danmarks Lærerforening står bag 'Lærerens Dag' i Danmark.
Fra Burkina Fasso til Vietnam
Dagen har været fejret uden for Danmark siden 1994, hvor FN's organisation for uddannelse Unesco fastsatte datoen og i år hyldes læreren i mere end 100 lande dagen. I det fælles fotoarkiv på nettet, tikker billeder fra festforberedelserne i Saudi-Arabien, på Filippinerne og i Peru allerede nu ind.
Fejringerne foregår forskelligt verden over. I Burkina Fasso arrangerer National Union of African Teachers en fodboldturnering mellem lærere og journalister, mens elever i Vietnam giver deres lærere små gaver, kager eller blomster. Nogle skriver endda et digt for at udtrykke deres taknemmelighed.
Herhjemme ønsker Danmarks Lærerforening og Ibis med 'Lærerens Dag' at give den fortjente anerkendelse til det lærerarbejde, der herhjemme er med til at forme fremtidens borgere og i udviklingslandene spiller en betydningsfuld rolle i bekæmpelsen af fattigdom.
Overskuddet fra Lærerens Dag 2011 går til at opkvalificere lærere i Bolivia, så de lærer metoder til tosproget og interkulturel undervisning. Det er der brug for, for i det sydamerikanske land tales 37 sprog, men der undervises kun på et.
Fortæl os, hvad du gør på lærerens dag
Hvis du som lærer oplever, at elever eller forældre eller andre gør noget særligt for jer i morgen, så send os et billede og en tekst, så fortæller vi om det her på folkskolen.dk.
Eller hvis du har planer om at gøre noget for en lærer, du kender. Send tekst og foto til lif@dlf.org eller ring til journalist Lise Frank på 33696424 og fortæl din historie.
Det er ’Lærerens Dag’ i morgen
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.