Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Der er blevet mindre forskel på timetallet på landets læreruddannelser

Der er sket en støt reduktion i forskellen af undervisningstimer på landets læreruddannelser siden 2018, konkluderer rigsrevisionen. Uddannelsen med færrest undervisningstimer har skuet op for timetallet.

Happy young university students studying with books in library. Group of multiracial people in college library.

Foto: Jacob Ammentorp Lund
Sebastian Bjerril
Sebastian Bjerril Webredaktør og journalist
Start debatten
16. marts 2022, kl. 14:45
Start debatten

Ifølge Rigsrevisionen har der været for stor forskel på, hvor mange undervisningstimer de lærerstuderende har fået alt efter, hvor i landet de tager deres læreruddannelsen.

Notat om beretning om undervisningen på professionshøjskolerne

Men det problem gør sig ikke længere gældende, lyder det i en ny rapport fra Rigsrevisionen.

For forskellen mellem mængden af undervisning på læreruddannelserne er mindsket, konkluderer Rigsrevisoren i en sammenligning mellem læreruddannelserne på Københavns Professionshøjskole, UCL og Absalon.

Forskellen mellem den læreruddannelse med flest undervisningstimer og den med færrest i 2017/2018 var ifølge Rigsrevisionen på 42 procent. Forskellen er siden mindsket med 9 procentpoint, så forskellen i 2020/21 var 33 procent.

Det fremgår ikke, hvilke af læreruddannelserne der har det højeste og laveste timetal – eller hvor mange timer der er tale om.

Til gengæld fremgår det, at læreruddannelsen med mindst undervisning pr. ECTS-point i perioden har opjusteret antallet af timer pr. ECTS -point. 1 ECTS-point svarer nu til 8,1 timer, mens det i 2017/2018 svarede til 6,9 timer.

Rigsrevisionen har også fulgt timetallet på pædagoguddannelsen. Her er der sket en større udvikling på den uddannelse med færrest timer pr. ECTS-point.

I løbet af de samme tre år er mængden af undervisning pr. ECTS-point på den pågældende pædagoguddannelse steget med 3,7 timer.

Det medfører, at den pågældende pædagoguddannelse er gået fra at tilbyde færre timer end læreruddannelsen med færrest timer til faktisk at tilbyde flere timer end den pågældende læreruddannelse.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Der er blevet mindre forskel på timetallet på landets læreruddannelser

Vi har lavet en ny flot platform. Desværre kunne vi ikke flytte de gamle profiler, så hvis du vil kommentere en artikel, skal du oprette en profil. Og er du ny i debatten – så velkommen til. Tjek eventuelt vores retningslinjer for debatten.
Tak fordi du deltager.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplan
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS