Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Debat

Vi har et problem

Knud Svante Eriksen
Start debatten
9. maj 1997, kl. 02:00

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Nu er urafstemningen om Overenskomst 97 overstået, og det blev et klart ja til KTO-forliget (Kommunale Tjenestemænd og Overenskomstansatte).

Folkeskolen nr. 19 1997

Klik her for at indsende dit indlæg til folkeskolen.dk – medsend gerne et portrætfoto, som kan bringes sammen med indlægget

Læs folkeskolen.dk’s debatregler

Men vi har et problem. Da lærerne overgik fra at være ansat i folkeskolen til at være kommunalt ansatte, blev der ikke taget højde for, at tjenestemandspensionisterne i DLF er statspensionister. Det har den uheldige konsekvens, at vi tjenestemandspensionister har stemmeret ved urafstemningen om de kommunalt ansatte læreres overenskomst, en stemmeret, som vi ikke kan bruge til noget, mens vi ikke har mulighed for at stemme om resultatet af overenskomstforhandlingerne om statspensionerne.

Dette forhold har givet anledning til misfornøjelse både blandt aktive lærere og pensionister og burde være ændret for flere år siden. Hovedstyrelsen opfordres hermed til at udarbejde forslag til ændringer, der sikrer:

1. at tjenestemandspensionisterne i DLF ikke har stemmeret ved urafstemning om kommunalt ansatte læreres overenskomst.

2. at tjenestemandspensionisterne i DLF er repræsenteret ved overenskomstforhandlinger om statspensioner og har mulighed for at stemme om resultatet af disse forhandlinger, eventuelt ved en kobling til repræsentantskabet i Statspensionisternes Centralforening.

3. at tjenestemandspensionisterne i DLF forbliver fuldgyldige medlemmer og medejere af den forening, som vi har været med til at opbygge gennem mange års medlemskab.

Knud Svante Eriksen

kongresdelegeret

Fraktion 4, Brønderslev

Svar:

Spørgsmålet om pensionisternes stemmeret i forbindelse med afstemning om overenskomstresultater behandles i øjeblikket i foreningen. Problemstillingen vil blive afklaret på foreningens kongres i november 1997.

Anni Herfort Andersen

formand for DLF

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Vi har et problem

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS