»99 spørgsmål om islam og lidt færre svar« anmeldes i Folkeskolen nummer 9 som en god og nem bog, hvor man hurtigt kan få svar . Desværre ikke præcise svar!
Forfatteren, Jan Hjärpe, skriver: »Der (i den muslimske verden, Robert Refby) har derimod ikke været tale om religionsfrihed i ordets nutidige betydning af ligestilling uafhængigt af religiøse tilhørsforhold«.
I den nutidige debat om religionens stilling i Danmark hævdes det af stort set samtlige eksperter, at i Danmark er der religionsfrihed, men ikke religionslighed - manglende lighed forstået ikke som at religionerne ikke ligner hinanden, men at de ikke har ligestilling.
Og af de officielle repræsentanter for folkekirken og »deres« politikere hævdes yderligere, at der heller ikke skal indføres religionslighed forstået som ligestilling. I dagens nutidige Danmark er der altså heller ikke ligestilling, så Jan Hjärpes påpegning af, at vore nutidige samfund i højere grad ligestiller, gælder måske for Sverige, hvor bogen er skrevet, men altså ikke i Danmark, hvilket en oversætter måske skulle gøre opmærksom på.
Upræcise svar om islam
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.