Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Debat

Tiden går med rette-respons-opgaver

Linda Schulz
Lone Ladefoged
Mette Lyhne
Susanne Lyders Hansen
Tove Svendsen
Vibeke Aas Sandal
Start debatten
4. april 2007, kl. 02:00

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

For to år siden henvendte vi os til DLF for at gøre opmærksom på den store arbejdsbyrde, der ligger i rette-respons-opgaver i overbygningen. Evalueringskulturen med rette-respons, som gennem de seneste år er blomstret op, er god, og vi deltager gerne. Men det tager tid!

Folkeskolen nr. 11 2007

Klik her for at indsende dit indlæg til folkeskolen.dk - medsend gerne et portrætfoto, som kan bringes sammen med indlægget

Læs folkeskolen.dk's debatregler

Nu er rækken af rette-respons-opgaver med den nye prøvebekendtgørelse vokset. En udregning af tid viser, at hovedparten af en overbygningslærers forberedelsestid går til denne aktivitet. DLF's pædagogiske vej, gennem de senere årtier, har peget på fålærerprincip, og skolerne er organiseret i årgangsteam. Det betyder, at flere af os, der arbejder på 9. årgang, har mange fag i samme klasse og tilsvarende i en eller flere parallelklasser. Det store antal eksamensfag, hvori der er rette-respons-arbejde, bliver en belastning, der i enkelte tilfælde overstiger og i mange tilfælde lægger beslag på en meget stor del af de 375 timer, der er afsat til konkret individuel tid.

Som eksempel kan nævnes:

Rette-respons-tid for lærer X:

Tre hold tysk a 21, 16, 18 elever - fire afleveringer - en halv time per opgave: 110 timer.

Et hold kristendomsundervisning a 21 elever - fire afleveringer - en halv time per opgave: 42 timer.

Et hold dansk a 21 elever - otte afleveringer i skriftlig fremstilling - en halv time per opgave: 84 timer.

Et hold dansk a 21 elever - otte afleveringer i retstavning og læsning - en halv time per opgave: 84 timer.

I alt: 320 timer.

Herudover er der den daglige evaluering, logbogslæsning, elevplaner med mere. Hvor er tiden til den øvrige forberedelse?

Færre skriftlige opgaver er ikke nogen løsning, da det ikke harmonerer med de krav, vores arbejdsgiver stiller gennem lovgivningen.

Hvem kan holde til at arbejde under de vilkår, vi har nu? Og hvem vil i fremtiden?

Svar

Ikke mindst på grund af pres fra Danmarks Lærerforening bliver udtræksprøven i den humanistiske fagblok igen mundtlig fra næste år. Dermed bliver færre skriftlige opgaver en del af løsningen. Og så skal vi forsøge at sikre en sammenhæng mellem undervisningstid og tid til forberedelse, når arbejdstidsaftalen skal ændres.

Anders Bondo Christensen, formand for DLF

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Tiden går med rette-respons-opgaver

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS