Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
DLF mener

Styrk lærernes autoritet

Thomas Andreasen
Thomas Andreasen Formand for arbejdsmiljø- og organisationsudvalget i Danmarks Lærerforening
1 kommentar
25. september 2025, kl. 15:35
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning.
1 kommentar

Lærerens autoritet er kommet højt op på den politiske dagsorden. Det har medført en debat, der er tiltrængt – men desværre også meget polariseret.

Tag for eksempel regeringens planer om at skabe klarere regler for, hvornår og hvordan lærere må gribe ind i situationer, hvor elever udfordrer fællesskabet og undervisningen – blandt andet ved at skele til nye regler, man har indført i Norge.

Det har vi kæmpet hårdt for i DLF. Mange lærere er i dag bange for at handle i situationer, hvor der ellers helt soleklart er brug for at gribe ind – både for fællesskabets og for den enkelte elevs skyld. Men man har måske haft en kollega, der er kommet i klemme efter at have gjort det nødvendige for at nedtrappe en tilspidset situation. Det sætter sig naturligvis.

Vi hører da også, at lærerne generelt tager rigtig godt imod politikernes fokus på klarere regler, og at lærerens skøn skal tillægges større værdi.

Jeg ærgrer mig over, at en ellers vigtig debat hurtigt forsimples.

Thomas Andreasen Formand for arbejdsmiljø- og organisationsudvalget i Danmarks Lærerforening

Men jeg ærgrer mig over, at en ellers vigtig debat hurtigt forsimples og skaber forvrængede billeder på nethinden. At læreren pludselig portrætteres som en anden udsmider, der nu skal til at slæbe skrigende børn hen over linoleumsgulvet.

Det skal ikke handle om øgede magtbeføjelser til lærerne, men om at skabe klarhed om lærernes handlemuligheder, så situationerne kan blive løst ordentligt i skolens hverdag. Det skal ikke handle om straf, men om alle elevers ret til undervisning. Større vægt på fællesskabet. Og ikke mindst skolens forpligtelse til at forebygge de tilspidsede situationer, som er et bærende princip i de nye norske regler.

Og så er det vigtigt for os, at mere klarhed om regler ikke står alene i ønsket om at styrke lærerens autoritet.

For lærerens autoritet bør altid være funderet i den gode undervisning og den gode skole. Autoriteten blomstrer, når man lykkes med undervisning, der får alle elever med. Som de går hjem og fortæller om over aftensmaden med lys i øjnene. Rykker dem fagligt fra A til B. Og den undervisning kræver virkelig noget.

Først og fremmest et stærkt lærerkollegium af uddannede lærere, der kan være tydelige og kompetente i undervisningen og i relationen til eleverne. Her er det skidt nyt, at hver femte underviser i dag ikke er læreruddannet, og at vikartallet næsten er fordoblet siden 2014.

Den gode undervisning kræver selvfølgelig også opbakning og tillid fra forældrene – og fra politikerne.

Skal lærernes autoritet styrkes, skal rammerne for den gode undervisning styrkes. Det kræver investeringer i folkeskolen og ikke mindst i lærernes arbejdsmiljø, der i dag er alt for presset.

1 kommentar

Læs også

  • tidligere lærer Anne-Birgitte Hvilsom Jespersen
    Guide

    Erfaren lærer: Sådan håndterer du konflikter uden at bruge magt

1 relateret artikel
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Styrk lærernes autoritet

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS