Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Debat

Støt tyrkiske lærere

Lars Rasmussen
Start debatten
13. oktober 2011, kl. 02:11

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Den største fagforening for lærere i Tyrkiet er netop blevet forbudt af de tyrkiske mydigheder. Men hvad er begrundelsen for sådan en drastisk handling, spørger man sig selv. Har fagforeningen været korrupt eller på anden måde fungeret som en kriminel virksomhed? Eller har medlemmerne af fagforeningen været indblandet i terrorvirksomhed? Svaret er nej. Den forrykte grund til, at lærernes fagforening er blevet forbudt, er, at den har udtalt sin støtte til, at Tyrkiets kurdiske mindretal bliver undervist på sit eget modersmål. Dette har hidtil været forbudt. Til trods for at kurderne udgør cirka 25 procent af Tyrkiets befolkning. Derfor var det også et klart krav fra EU, at Tyrkiet skulle give kurderne adgang til modersmålsundervisning, hvis landet skulle gøre sig forhåbninger om at komme med i EU.

Klik her for at indsende dit indlæg til folkeskolen.dk - medsend gerne et portrætfoto, som kan bringes sammen med indlægget

Derfor er det naturligvis et helt uacceptabelt skridt, som myndighederne har taget over for den tyrkiske lærerforening. Dens medlemmer og ledelse kan nu vente fængselsstraffe. Dette sker i et land, hvorfra Amnesty International ved, at tortur mere er reglen end undtagelsen. Derfor vil jeg stærkt opfordre DLF til aktivt at protestere over for de tyrkiske myndigheders handling. Og at tage kontakt til de danske politikere, så der gennem EU kan lægges pres på den tyrkiske regering for at ophæve forbuddet mod lærernes fagforening. Specielt i disse dage er det tvingende nødvendigt, at de tyrkiske lærere får al den støtte og opbakning, som det overhovedet er muligt at give.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Støt tyrkiske lærere

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS