Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Blog

Sproget og dømmekraften

Som lærere er vi ansat af skoleejerne til at udføre det arbejde, som de har bestemt, skal gøres. Men gælder det for enhver pris? Hvad siger vores dømmekraft?

Jens Raahauge
Start debatten
27. juli 2017, kl. 16:59

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Nazisterne fortalte, at jøderne skulle til deres "nye hjem i øst", når de blev sendt af sted til en af kz-lejrene. De betegnede massemordet på jøder for "den endelige løsning". Og de talte om "folkefællesskab" for forfølgelsen af andre grupper.

Jens Raahauge er uddannet lærer, skolebibliotekar og skoleleder. Han har været skoleleder i Helsingør og Kokkedal, er tidligere mangeårig formand for Dansklærerforeningens Folkeskolesektion og tidligere formand for Dansklærerforeningens Hus, som blandt andet driver Dansklærerforeningens Forlag. Desuden formand for Sophia Tænketank for pædagogik og dannelse, medlem Advisory Board for Unicefs Rettighedsskoler.

Litteraturprofessor Victor Klemperer fra universitetet i Dresden udgav bogen om sproget i Det tredje Rige, LTI, hvori han peger på en række sproglige fænomener, som fx brug af underdrivelser, genbrug af gamle begreber med ændret betydning, brug af præfikser og sproglige nydannelser. Disse sproglige greb smykkede den nazistiske virkelighed og gjorde den spiselig.

https://en.wikipedia.org/wiki/LTI_%E2%80%93_Lingua_Tertii_Imperii

Forfatteren George Orwell benytter i fremtidsromanen 1984 en lignende brug af sproget til at skabe en undertrykkende og menneskefjendsk virkelighed.

En lignende tendens kan vi ane i det nysprog, som anvendes af vores hjemlige politikere, når upopulær magtudøvelse skal gøres spiselig. Dermed på ingen måde ikke sagt eller antydet, at vi er på vej ind på et nazistisk spor, men vi bevæger os i en umenneskelig retning, fordi MAGTENs sprog søger at tegne virkeligheden; "udlændingeservice", "reform", "åben skole", "inklusion", "effektivisering" kunne være eksempler.

Nu tager norske litteraturprofessor, Toril Moi, som en ansat ved Duke University i Durham, North Carolina, tråden op i sin nyeste bog, Revolution of the Ordinary, som danner afsæt for et interview i Information den 26. juli 2017. Heri stiller hun nye krav til litteraturlæsningen, fordi forfattere ofte kan finde sprog for det, der ellers er vanskeligt at sætte ord på. Og denne evne er mere nødvendig end nogensinde i en tid, hvor præsident Trump i særdeleshed og de fleste andre politikere i almindelighed anvender et sprog uden reference til virkeligheden.

Modgiften til et politisk univers, der vægter tal og data, er en opmærksomhed på teksten og en brug af dømmekraft. Dømmekraft, dømmekraft, dømmekraft. Det er det centrale. Og dømmekraft kan ikke placeres i forsimplede skemaer. Derfor kan man ikke læse litteratur fra en platform, der baserer sig på skabeloner og skemaer - hvis man vel at mærke ønsker at sætte mennesket over magten!

https://www.information.dk/kultur/2017/07/litteraturprofessor-trump-tager-sproget-alvorligt-saa-maa-goere

Vi må dyrke en litteraturundervisning, der styrker elevernes sproglige dømmekraft - og den anes ikke i de fælles mål, i de nationale test, i de skabelonbaserede digitale platforme eller i de politiske udmeldinger, der kommer fra Uvm. og KL. Den kommer gennem det åbne møde mellem tekst, lærer og elever og den deraf opståede samtale.

Det er vist på tide, at vi dyrker lidt buttom up, selv om det vil pine magten. Men som Niels Hausgaard lader drengen sige, da lærer Madsen har vendt bunden i vejret på ham og slår ham til akkompagnement af sætningen: "Det er kun, fordi jeg holder af dig, at jeg slår dig": "Jamen, så slå til, lærer Madsen!"

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Sproget og dømmekraften

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS