Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Blog

Spændende mail i indbakken….

Prototyper til mere læselyst fra forskellige kunstnere er snart klar til installation på PLC

Hanne Holm Johansen
Rikke Tine Graff Brink
Start debatten
13. juni 2022, kl. 12:16
Start debatten

Mere læselyst..

Vi er Hanne og Rikke, PLC koordinatorer på to helt forskellige folkeskoler i Kolding.Vores PLCer ser helt forskellige ud og bruges også helt forskelligt. Vores elevgrupper er helt forskellige, og til tider er vores tanker også helt forskellige. Men i samarbejdet med hinanden oplever vi en stor energi, en masse gode ideer der spirer, gode muligheder for sparring og herigennem kan vi udvikle vores PLC lokalt og dermed støtte op om elevernes læring og trivsel. Denne blog skal særligt følge vores læselyst projekt, men mon ikke der kommer til at handle om lidt andet undervejs…

Det er det store emne lige nu. Nærmest alle steder handler det om læselyst, og hvad vi gør. En del af vores projekt læselyst og læserum, som er støttet af Slots og kulturstyrelsen er at skabe prototyper, der (måske) kan give eleverne mere læselyst. Vi har nogle spændende og dygtige mennesker til at skabe prototyperne og snart skal de præsenteres.

I sidste uge kom der en spændende mail i indbakken. Nu er prototyperne fordelt blandt de deltagende skoler og vi ved nu, hvor de forskellige prototyper skal afprøves.

Der er nogle virkelig spændende prototyper der er i spil, og nogle dygtige mennesker der står bag. Det er fx kunstner Rune Fjord og designer Hans Asmussen, som er i gang med at skabe et stort møbel, som skal skabe mulighed for at være mere sammen hver for dig.

Der er en hemmelig klub https://schhh.net/dk_design.html, som designer “en rød tråd”, der skal guide eleverne rundt på PLC. Det bliver en kæmpe installation, der skal hænge i loftet, og guide eleverne ved hjælp af røde tråde.

Der er forfatter Sabine Lemire og illustrator Rasmus Bregnhøi, der skaber en læselabyrint som skal guide eleverne i valg af bøger.

Der er kunster Eva Wendelboe Kuczynski , der skaber en slags skattejagt rundt på biblioteket.

Eva Wendelboe Kuczynski | Danske Scenografer

Der er studerende fra designskolen, som har skabt både møbler, vinduesdekorationer, apps og brætspil, der skal skabe mere læselyst.

Derudover er der deltagere undervejs i projektet, som har fået så mange ideer, at de også skaber prototyper med udgangspunkt i de indsigter, der er kommet frem undervejs.

Prototyperne er nu fordelt, og på vores to skoler skal vi blandt andet afprøve “den røde tråd” og “læselabyrinten”. Det bliver super spændende og vi glæder os til at opleve hvordan eleverne tager imod prototyperne.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Spændende mail i indbakken….

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS