Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Debat

Skolens hverdag tager udgangspunkt i fællesskabet

Per Sand Pedersen
Start debatten
27. november 2003, kl. 01:00

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Jeg genopstiller, fordi jeg har troen på at kunne byde på konstruktiv kontinuitet i forhold til de mange opgaver, jeg har været med til at sætte i gang i sidste periode.

Folkeskolen nr. 48 2003

Klik her for at indsende dit indlæg til folkeskolen.dk – medsend gerne et portrætfoto, som kan bringes sammen med indlægget

Læs folkeskolen.dk’s debatregler

Som medlemmer har I krav på professionelt organisationsarbejde, der tager sit udgangspunkt i den virkelighed, der udspiller sig i folkeskolen. Samspillet mellem jer som medlemmer og foreningens ledelse skal styrkes.

Fagpolitikken skal tage udgangspunkt i fællesskabet.

Foreningens politik vil i stigende grad skulle udmøntes i den enkelte kreds og på den enkelte skole.

Kredse og tillidsrepræsentanter skal have en vifte af muligheder i det vanskelige arbejde, decentraliseringen har medført. Vi må acceptere, at mulighederne er forskellige, men vi må aldrig glemme, at fællesskabet er vores styrke.

Vi skal have fælles mål for vores løn og arbejdsforhold, da det er forudsætningen for at bevare fællesskabet.

Som kredsformand har jeg mulighed for at vurdere det centrale arbejde i forhold til mulighederne lokalt. Det har været og vil fortsat være en styrke for arbejdet i hovedstyrelsen.

Hårdt arbejde frem mod næste overenskomst venter. Vi skal have afskaffet den Ny Løn vi alligevel aldrig ser. Vi skal have skruet en ny arbejdstidsaftale sammen. Vi skal have indfriet pensionsløfterne til de overenskomstansatte og meget mere.

Strukturkommissionen kommer med et udspil, som givet vil stille store krav til alle. Foreningen skal udvise omstillingsparathed, og her vil min »vagthundsstatus« for de ansatte ved amternes specialskoler nok blive sat på prøve.

Kvaliteten i arbejdet skal bevares og trygheden i ansættelsen sikres.

Jeg er parat til at bruge min kreativitet og arbejdsindsats for at skaffe gode arbejdsforhold og en god folkeskole.

Den rigtige mand hedder stadig Per Sand!

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Skolens hverdag tager udgangspunkt i fællesskabet

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS