Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Debat

Skolen er en dejlig arbejdsplads

Steen Christensen
Start debatten
25. september 2003, kl. 02:00

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

I Folkeskolens »Bagsmækken« har man de sidste par uger kunnet læse et par meget engagerede læreres beskrivelser af lærergerningen i dagens Danmark. Det er rart at se, at der stadig er lærere, der kan begejstres og stadig har glæde ved deres arbejde. Sådan har jeg det også selv. Jeg synes, at folkeskolen er en dejlig arbejdsplads, netop fordi man er nødt til at have hjertet med i arbejdet med børnene.

Folkeskolen nr. 39 2003

Klik her for at indsende dit indlæg til folkeskolen.dk - medsend gerne et portrætfoto, som kan bringes sammen med indlægget

Læs folkeskolen.dk's debatregler

Men det er også vigtigt, som konsulent i DLF, Susanne Grove, påpeger, at lærerne kan forene deres store engagement og ambitioner med virkeligheden ude i klasselokalerne. Ellers fører det til stress, påpeger hun. Derfor er jeg lidt ked af den måde, vores nuværende arbejdstidsaftale bliver beskrevet på af flere, blandt andre Martin Empacher, som i sin »Bag­smæk« skriver, at arbejdstidsaftalen får lærerne til at være slaver af tidstyranniet og stop­uret.

Sådan genkender jeg slet ikke de faktiske forhold. Inden sko­leårets start udarbejder vi et budget over de opgaver, vi skal løse det følgende skoleår, så vi har en sikring for, at der er en fornuftig sammenhæng mellem opgaver og tildelt tid. Det er den eneste form for »tidstyranni«, jeg kan få øje på i den nuværende arbejdstidsaftale. Det er helt nødvendigt for lærernes arbejdsmiljø, at der også i en kommende arbejdstidsaftale sikres tid til arbejdet i forhold til de mål, kommunen og skolen opstiller. Ellers tror jeg, begejstringen og glæden hurtigt får en ende.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Skolen er en dejlig arbejdsplads

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS