Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Debat

Professionel dømmekraft – Gert Biesta kommer til Danmark

Gert Biesta kommer til Danmark d. 30. marts 2017, og mon ikke vi får glødende oplæg og diskussion, når han møder Claus Holm og Lars Qvortrup på DPU til deres konference om ´Professionel dømmekraft´?

Lærke Grandjean
Start debatten
10. februar 2017, kl. 21:51

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Læreres virksomhed skal ikke styres eller underkastes politisk styrede diktater (der ikke altid er lige vel pædagogisk funderet), som for eksempel læringsmålstyring.

Klik her for at indsende dit indlæg til folkeskolen.dk – medsend gerne et portrætfoto, som kan bringes sammen med indlægget

Dette har Gert Biesta forsket i, og hans konklusion er, at den uddannelsespolitiske agenda bør bygge på lærernes virksomhed, fordi det ifølge hans, og hans teams, forskning viser sig, at der på denne måde kan ske en generel højnelse af kvaliteten i uddannelse.

I bogen Teacher Agency. An Ecological Approach (2015) er den hoved-motiverende kraft idéen om lærerens virksomhed, det vil sige læreres aktive deltagelse i at forme deres arbejde og dets betingelser.

Lærerens virksomhed er ønskværdig af den enkle årsag, at hvis den fungerer godt, medvirker den til den samlede uddannelsesmæssige kvalitet (Priestley & Biesta m.fl. (2015): 147).

Det er ikke i Gert Biestas ´ånd´ med håndfaste metoder og entydige mål at opstille skemaer, ranglister eller didaktiske figurer. Pædagogik hænger for ham sammen med komplekse og ubestemmelige samt modstandsfyldte og besværlige forhold, som ikke kan tilgodeses i en skematiseret, instrumentel undervisning eller i ren produktion.

Gert Biesta kommer til Danmark d. 30-31. marts 2017, og mon ikke vi får glødende oplæg og diskussion, når han møder Claus Holm og Lars Qvortrup på DPU til deres konference om ´Professionel dømmekraft´?

Jeg glæder mig til at deltage og rapportere fra http://konferencer.au.dk/professioneldoemmekraft/

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Professionel dømmekraft – Gert Biesta kommer til Danmark

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS