Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Debat

Plat og dumsmart

Carsten Krathus
Else Frost
Kirsten Bladt
Peter Overgaard
Start debatten
4. februar 1999, kl. 01:00

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Kære Anni Herfort. Kampagnen for 'lærernes arbejdsvilkår' er plat og dumsmart. Trods dine dybsindige begrundelser i kampagnematerialet for den valgte form er det oplagt, at de store overskrifter/slogans totalt undervurderer modtagerne - forældrene.

Folkeskolen nr. 05 1999

Klik her for at indsende dit indlæg til folkeskolen.dk - medsend gerne et portrætfoto, som kan bringes sammen med indlægget

Læs folkeskolen.dk's debatregler

Mon ikke forældrene vil undre sig over, at lærerne slår på tromme for tid til 'kvalitetsundervisnig' ved hjælp af en kampagne, hvis kvalitet ikke er i orden?

Kampagnen dumper!

Else Frost (tale-hørekonsulent)

Carsten Krathus (tale-hørelærer)

Peter Overgaard (skolepsykolog)

Kirsten Bladt (læsekonsulent)

- alle ansat ved PPR i Skanderborg

Svar

Jeg skal beklage, at I ikke synes om kampagnen. Det er imidlertid umuligt at udvikle en slagkraftig kampagne, der falder i alles smag. Vi har derfor hele tiden været klar over, at kampagnen ville udløse både ris og ros - hvilket da også er sket. Jeg er ikke enig i, at kampagnen undervurderer forældrene. Overskrifterne i annoncerne har jo kun til formål at fungere som blikfang, og i brødteksterne fremhæves det på en seriøs måde, at kvaliteten i undervisningen står på spil, hvis skolen ikke længere får den tid, der skal til for at løse de mange opgaver. Det er et reelt budskab, som jeg tror har genklang hos forældrene. Ordspillet 'Pædagog og gokke' læner sig op ad udsagnet 'det er ren Gøg og Gokke', der vel bedst kan oversættes til 'det er rent til grin' (at politikerne ikke kan indse, at kvaliteten dumper, hvis der bliver mindre tid til det enkelte barn). Alle, der arbejder med pædagogik, ved, at det er vigtigt med tid til børnene. Og det gælder både i skolen og i fritidsordningerne.

Anni Herfort Andersen

formand for DLF

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Plat og dumsmart

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS