Jeg har erfaret at de mindste elever er virkelig glade for at være praktiske. De er glade for at bruge deres hænder til andet end at skrive og tegne. Dette forløb inspirerer til netop dét.
Mål med forløbet:
At eleverne kan navngive og beskrive forskellen på patte -, kæle – og husdyr.
At eleverne kan kende forskel på og anvende stof – og papirsaks i det rette materiale.
At eleverne kan designe og efterfølgende beskirve, et abstrakt kæle -eller husdyr.
1. moduls mål. Eleverne bliver bekendte med pattedyr og æglæggende dyr, ved at se og røre ved udstoppede dyr fra biologi.
Eleverne vælger et ud, som de skal tegne og skrive om på et stykke a4 papir.
Eleverne præsenterer deres valgte dyr for hinanden.
Materialer: Udstoppede dyr fra biologi, papir og blyanter.
2. moduls mål: Eleverne bliver bekendt med forskellen på hus -og kæledyr.
I klassen snakker vi om hvilke kæledyr eleverne har hjemme og skriver på tavlen. Vi snakker om hvad de tror husdyr er, og skriver på tavlen hvilke vi kender.
Eleverne bliver bekendte med husdyr igennem filmen “dyrene på landet” -de tegner og skriver imens.
Vi konkluderer efterfølgende på hvad forskellen på hus -kæledyr er og eleverne nævner hvilke der er pattedyr og ej.
Materialer: Filmen Dyrene på Landet kræver login. Men det er gratis den første måned.
3. moduls mål: Eleverne skal fortælle om forskellen på hus -,kæledyr ved at navngive og beskrive dyrene i en abstrakt fremstilling af fantasidyr.
Vi repeterer husdyr og kæledyr igennem filmklip på danskedyr.dk og dialog omkring elevernes egne kæledyr.
Eleverne skaber nye fantasidyr ud af silhuetter fra vilde dyr, hus -og kæledyr, der klippes ud med små papirsakse og limes på rent A4 papir.
Materialer: danskedyr.dk , silhutter printet fra nettet eller her forinden undervisning, papirsakse, limstifter og A4papir.
4. moduls mål: Eleverne selvstændigt kan klippe i stof med en stofsaks og at de igangsætter den første designproces i valget af stof til deres fantasidyr.
Eleverne har udvalgt et fantasidyr fra sidste lektion, som forinden er printet på grå karton. Jeg har på forhånd gjort lim og pensler klar.
Jeg forklarer og viser eleverne hvordan de forskellige sakse benyttes og understreger vigtigheden i, at de benyttes korrekt.
Viser på eget eksempel hvordan eleverne skal designe udtrykket på deres egne fantasidyr med stoffet.
Eleverne klipper små stykker af stoffet og limer det på.
Materialer: fantasidyr på karton, flydende hobbylim på bakker, pensler, stofrester, stofsakse, papirsakse og ekstra kopierede fantasidyr.
5. modul: Eleverne præsenterer deres fantasidyr for resten af klassen, ved at fortælle hvilke dyr der er sat sammen, hvorfor de har valgt det givne stof samt fortælle om dyrets fantastiske egenskaber.
Forløbet lægger op til videre arbejde i dansk, da rigtig mange elever har skabt et meget personligt dyr med særlige egenskaber, som afføder fantastiske fortællinger til brug i danskundervisningen.
Forløbet afsluttes med en udstilling af elevernes designede fantasidyr. Tilskue for alle elever, lærere og forældre.
Patchworkinspireret flerfagligt forløb – for mere praktisk undervisning i indskolingen.
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.