Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Debat

Overbygningsskoler – en katastrofal sparedille

Flere steder i landet organiserer kommunerne overbygningsskole og fødeskoler, så elever fra hele kommunen samles på én skole de sidste tre skoleår

Foto: Pressebillede
Jan Trojaborg
Start debatten
12. april 2011, kl. 02:00

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Er idéerne om overbygningsskoler underbygget? Næh, ingen forskning fortæller, at dét at samle en masse unge i særlige ungdomsmiljøer skulle give en særlig læringseffekt. Snarere tværtimod. Pisa-resultaterne demonstrerer med al ønskelig tydelighed, at de lande, der gør det bedst, satser på enhedsskolen. I Finland ryster man på hovedet over den danske udvikling, hvor enhedsskolen afvikles til fordel for børneskoler og ungeskoler. Finnerne er målløse, fordi de netop efter dansk forbillede har forladt deres tidligere opdeling i lågstadieskoler (1.-6. klasse) og högstadieskoler (7.-9. klasse). I Sverige viser erfaringer, at når man samler rigtig mange unge, går de mere op i hinanden end i skolen. Derfor virker det helt besynderligt, at overbygningsskoler vinder frem herhjemme, i hvert fald hvis man anlægger pædagogiske og forskningsmæssige vinkler. Men det gør man heller ikke, selv om den politiske retorik sovser det ind i »spændende og udfordrende ungdomsmiljøer«. Det handler derimod om effektiviseringer og besparelser, især hvor der bliver færre elever.

Undervisere nr. 4 2011

Klik her for at indsende dit indlæg til folkeskolen.dk - medsend gerne et portrætfoto, som kan bringes sammen med indlægget

Læs folkeskolen.dk's debatregler

Derfor virker det helt paradoksalt, at politikerne i København, hvor børnetallet vokser, har besluttet at udsætte fire ret velfungerende skoler på Amager for en kæmpe omstilling. De tre skoler skal nu være fødeskoler og den fjerde indrettes til »et fedt ungdomsmiljø« for sølle syv millioner kroner. Man tager sig til hovedet, når man véd, hvad det kræver af økonomi at indrette en skole med tidssvarende faglokaler, righoldigt pædagogisk servicecenter, it-faciliteter og så videre. Trist at discountdillen har bredt sig til København, hvor der ellers investeres meget i flot skolebyggeri. Og sørgeligt at politikerne hverken lytter til forskere, forældre eller lærere.

Svar fra Anne Vang:

Der er intet discount over den nye skolestruktur på Amager. Især ikke efter at et flertal på Københavns Rådhus netop har besluttet at tilføre ekstra midler til blandt andet Gerbrandskolen og Dyvekeskolen, så de kan færdigrenoveres for 134 millioner kroner. Jeg har flere gange besøgt den kommende overbygningsskole, Højdevangens Skole, og det er en god, veldrevet skole, som jeg ser store muligheder i. Nu er det op til skolerne og byggeudvalgene at finde frem til fordelingen af de midler, kommunen har afsat til den nye struktur. |

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Overbygningsskoler – en katastrofal sparedille

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS