Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Blog

Nytårsrefleksioner: Breaking news i religions­undervisningen

Større elevinddragelse og brug af flere kreative elementer i undervisningen. Prøver, fritagelsesparagraf og mærkedage. Nogle ting er som de altid har været, andre blev endelig fornyet.

"Lur mig om jeg ikke kan skrive det samme indlæg om igen næste år", skriver Folkeskolens religionsrådgiver.

Foto: Soufone
Janne Skovbjerg
Janne Skovbjerg Religionsrådgiver
Start debatten
13. december 2024, kl. 10:17
Start debatten

Så gik der endnu et kalenderår. Vi nærmer os nytår og dermed den tid, hvor vi gør status. I undervisningsregi er vi ved at være der, hvor vi træder lidt vande. Vi vil ikke starte noget nyt op inden ferien, for der er ikke den mindste chance for, eleverne (eller os selv) kan huske noget som helst, når vi rammer januar.

8. årgang er i gang med den 4. stormesteropgave. Denne gang skal de lave en collage, der kan understøtte en fremlæggelse om reformationen. Denne gang kommer de til at fremlægge i grupper overfor hinanden, mens jeg går omkring og lytter. Det kan vi lige nå – og så kan vi tage en lille julekalendermusikquiz til sidst.

9. årgang skal fremlægge deres Jehovas Vidner Smartsmodel – og mon ikke det bliver til en lille julefaktaquiz til dem?

Breaking news

Det har været nyt for mig at lægge mange forskellige elementer ind i undervisningen, som jeg har gjort på 8. årgang i år. Jeg har ind til nu ikke tænkt, der var tid til det. Men jeg må indrømme, det virkelig giver noget gejst til undervisningen. I sidste forløb skulle eleverne lave et breaking news-indslag eller artikel under overskriften: 'Danerne er nu kristne'. De måtte selv vælge om de ville filme eller skrive en forside. Og hold nu op hvor de engagerede sig. Det var en sand fryd.

Hvorfor har jeg ikke implementeret flere arbejdsformer i min undervisning før? Nok fordi, jeg med en time om ugen hele tiden er nervøs for, om vi når alt det faglige, vi skal. Og tiden er en faktor. Men jeg vil gennemføre en mere elevinddragende, kreativ undervisning med denne 8. årgang. Så må jeg gøre status, når skoleåret er omme, og se hvordan det skal gøres i 9.

Indlæg på folkeskolen.dk

I forhold til mine indlæg som faglig rådgiver startede jeg året med at skrive om fagfornyelse, fritagelsesparagraf, fagets navn med mere. Fagfornyelsen er lige så stille kommet til debat i arbejdsgrupperne. Men lur mig om jeg ikke kan skrive det samme indlæg om igen næste år. Jeg tror ikke på, vi får lov at skifte navnet ud.

Jeg har været en del omkring prøven, mærkedage og andre tilgange til undervisningen. Mon ikke det fortsætter næste år?

Nu er det tid til juleferie. Den skal nydes. For lige efter jul er der terminsprøver, projektuger og to forløb, der skal nås inden 1. april, hvor vi skal trække til prøven.

Det vil jeg ikke tænke på nu. I stedet vil jeg ønske jer alle en glædelig jul og et lykkebringende nytår!

Hvert fags netværk på folkeskolen.dk har en lærer tilknyttet som faglig rådgiver. Janne Skovbjerg er Folkeskolens religionsrådgiver. Hendes opgaver er at dele sine refleksioner om faget, deltage i debatten på det faglige netværk og være bindeled til redaktionen om, hvad der rører sig i faget – så du er meget velkommen til at kontakte hende, hvis du har et spørgsmål eller gerne vil dele gode erfaringer fra din undervisning: jann0350@skiveskoler.dk

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Nytårsrefleksioner: Breaking news i religions­undervisningen

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS