Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Blog

Målstyret i praksis

Der bliver talt og skrevet meget om målstyret undervisning, men det behøves slet ikke at være så besværligt!

Lis Zacho
Lis Zacho Lærer og Folkeskolens matematikrådgiver
4 kommentarer
25. januar 2017, kl. 18:22

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

4 kommentarer

Filmkompagniet.dk har lige produceret og udgivet 8 film om målstyret undervisning i matematik, der ganske gratis kan ses på:

Hvert fags netværk på folkeskolen.dk har en lærer tilknyttet som faglig rådgiver. Lis Zacho er Folkeskolens matematikrådgiver. Hendes opgaver er både at blogge, at deltage i debatten på det faglige netværk, finde nye bloggere og være bindeled til redaktionen om, hvad der rører sig i faget – så du er meget velkommen til at kontakte hende, hvis du har et spørgsmål, har lyst til at blogge eller gerne vil dele gode erfaringer fra din undervisning - lis.zacho@gmail.com

http://www.filmkompagniet.dk/ - /taenk-maalstyret-i-matematik/

Hvordan underviser man målstyret i en ikke forudsigelig praksis, og hvordan forholder man sig som matematiklærer til målstyret undervisning? Filmene viser læringsmålsstyret undervisning i praksis, og læreren som facilitator af processer i matematikundervisningen.

Læringsmålsstyret undervisning kan fremme elevinddragelse, motivation og læring, og kan være et godt redskab til lærerens planlægning og afvikling af undervisningen, men det er også en fordel, at man som lærer selv fortolker begrebet, så man får den læringsmålsstyret undervisning til at passe ind i ens egen lærerpraksis.

Filmene kan danne grundlag for diskussion om målstyret undervisning og læring i mange sammenhænge, fx fagteammøde, men kan også bare ses, hvis man er nysgerrig på, hvordan andre lærere bedriver læringsmålsstyret undervisning

4 kommentarer
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Målstyret i praksis

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS