Undersøgelsen er besvaret af forældre til 1.000 folkeskoleelever fra hele landet og afdækker en række markant negative tendenser, som undersøgelser fra sidste skoleår ikke har vist, eksempelvis:
Hele 68% af forældrene oplever ifølge undersøgelsen dårligere trivsel for deres barn efter sommerferien 2015. 61% af forældrene oplever desuden, at deres børn i mindre omfang end året før deltager i fritidsaktiviteter. Og det, der skulle være ”kompensationen” herfor, bevægelse og samarbejde med lokalområde og foreninger, ser forældre og børn ikke meget til: 61% oplever, at der ikke er mere bevægelse og 69% oplever, at deres barns skole ikke har fået et øget samarbejde med lokalområdet.
66% af forældrene oplever desuden øget sygdom blandt deres børns lærere og tilsvarende mangelfuld vikardækning.Hele 81% oplever, at klassekammerat/-er med særlige behov i deres barns klasse ikke får den nødvendige hjælp i skolen.
Forældre har også fået mulighed for at skrive kommentarer til spørgsmålene i undersøgelsen. Alle kommentarer er medtaget.
”I Folkeskoleforældre er vi bekymrede over status, men vi er ikke overraskede, for vi har løbende hørt mange bekymrende beretninger fra vores godt 1.600 medlemmer. Men undersøgelsen understreger, at virkeligheden for en stor gruppe menige forældres børn er dårligere trivsel og dårligere skolegang. Den virkelighed er politikerne nødt til at tage alvorligt” udtaler Cecilia Lucia Fava, formand for Folkeskoleforældre, der har over 1.600 medlemmer.
I Folkeskoleforældre anerkender man, at der i foråret er udarbejdet en trivselsmåling blandt elever, der ikke har vist helt så markante udsving, som denne undersøgelses besvarelser viser. Men den trivselsundersøgelse er udført før folkeskolereformen var fuldt ud implementeret med obligatorisk lektiecafé, og det har ifølge Folkeskoleforældres formand en betydning:
”Sidste skoleår kunne de børn, som havde svært ved at magte en skoledag til kl. 15 eller 16 jo undlade at gå i lektiecafé og i stedet tage tidligere hjem eller i SFO. Det kan de ikke i indeværende skoleår. Og når skoledagene mange steder bare er blevet længere uden mere bevægelse og alt det andet, der skulle være ‘spændende og anderledes’, er det jo ikke så mærkeligt, at børnene reagerer. Desuden er der desværre bunkevis af eksempler på skema’er, der langt overskrider intentionen om skoledage til kl. hhv. 14, 14.30 og 15” siger Cecilia Lucia Fava.
Folkeskoleforældres undersøgelse er foretaget blandt medlemmerne af foreningen samt via sociale medier og kan derfor ikke siges at være statistisk repræsentativ. Men da den viser så signifikante tendenser, og en del af problematikkerne vedrører hele klasser og/eller skoler, kan det være udtryk for generelle problemer. Med ca. 1300 folkeskoler i 98 kommuner, der har så forskellige vilkår for skoledrift, er spørgsmålet, om det overhovedet er muligt at lave en statistisk repræsentativ undersøgelse.
”Vores undersøgelse kan alligevel give et godt indblik i, hvordan en stor gruppe forældre oplever virkeligheden for deres børn. En skræmmende virkelighed, som de ansvarlige politikere, KL og forvaltninger bør anerkende og handle på. Som minimum i form af uvildige undersøgelser af problemernes omfang eller akutte lempelser af timetal og økonomi til kvalitetsundervisning, reel vikardækning og inklusion – vi ser fx at mange kommuner i det kommende skoleår har tænkt sig at spare yderligere på skoleområdet” siger folkeskoleforældres formand, Cecilia Lucia Fava.
Folkeskoleforældre opfordrer desuden til, at skoler og kommuner gør endnu mere brug af skolereformens mulighed for at omlægge noget af undervisningen til to-lærerordning.
For spørgsmål eller kommentarer kontakt:
Formand for Folkeskoleforældre
Cecilia Lucia Fava: cecilia.lucia.fava@folkeskoleforaeldre.dk
- tlf: 26290056
Næstformand i Folkeskoleforældre
Anette Lind: anette.lind@folkeskoleforaeldre.dk
– tlf: 27 11 48 08
Undersøgelsen i sin helhed kan hentes nedenfor som pdf.
Lyt til forældrene: Foruroligende undersøgelse fra Folkeskoleforældre
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.