Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Debat

Lærernes påtvungne kollegialitet

Vagn Madsen
Start debatten
26. april 2001, kl. 02:00

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Nok har den almægtige statsmagt endnu ikke fundet anledning til af folkeskolelærerne at kræve ærmeskånere og pligt til at være iført sutsko i skoletiden. Men i nærmest foruroligende grad har lærerne dog i snart en halv snes år uden så meget som et protestsuk lydigt indordnet sig under en i hvert fald indtil nu forvrøvlet statslig ordre om ikke alene at sjofle den fagligt afgrænsede, vidensformidlende undervisning, men også at ændre sig selv fra individer til kollektive flokdyr. Den privatpraktiserende lærer er af systemet blevet ændret fra et adelsmærke til en utidssvarende skændsel, uden at samme almægtighed har ulejliget sig med at fremkomme med en eneste troværdig årsag til, at det ikke mere kan overlades til en ellers velbegavet lærerstand selv at vurdere, hvornår individet handler bedst som individ og hvornår i team. Intet andet erhverv har været udsat for en så grov lovfæstet krænkelse. Forhåbentlig har den norske dr.polit. Jorunn Møller taget et første afgørende skridt til at genskabe respekten for lærerpersonligheden med sin artikel i Folkeskolen nummer 13, hvor hun problematiserer individets undergang i de forgudede kollektiver. Eller som hun nok så nænsomt siger det: påtvunget kollegialitet stillet i modsætning til det ægte spontanitetsprægede samarbejde. At statsmagten blander sig i en stands måde at tilrettelægge arbejdet på, har selvfølgelig intet at gøre med efterlevelsen af en folkeskolelov. Det er alene et udtryk for en magtfuldkommen trang til at tryne et erhvervs udøvere.

Folkeskolen nr. 17 2001

Klik her for at indsende dit indlæg til folkeskolen.dk - medsend gerne et portrætfoto, som kan bringes sammen med indlægget

Læs folkeskolen.dk's debatregler

Vagn Madsen

Brønderslev

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Lærernes påtvungne kollegialitet

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS