Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Blog

Hvad de dog siger..Addendum 1

Endnu en professor på meningsdannerlinien

Christian Wadskov
Start debatten
7. september 2015, kl. 01:56

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Nå, så skal man igen høre en professor udtale sig som privatperson og udtrykke sin personlige antagelse og mening i forbindelse med data der ikke giver noget belæg for det.Den gode professor Bjørn Holstein har været med til at lave Skoleundersøgelsen 2014, og det viser sig at børn aldrig har været så trætte i deres hverdag som nu. Den gode professor skynder sig så at udtale at det har en simpel forklaring, nemlig at de sover en time mindre om dagen. Det er en ganske rimelig forklaring, som også understøttes af data. Data understøtter også at der er sket en væsentlig stigning i nervøsitet og irritation, samt en stigning i at have svært ved at falde i søvn. Men den gode professor vælger at fremlægge sin egen forklaring, en forklaring der ikke er dækning for i data.Det er elevernes øgede forbrug af elektronik der er årsagen. Punktum. Til det er der kun at sige at den gode professor falder i en af de ældste fælder overhovedet. Han konkluderer på baggrund af data der ikke er sammenhængende. Korrelationsfælden. Der er ikke nogen beviselig sammenhæng imellem det øgede elektronikforbrug og den mindre søvn. Med baggrund i data fra undersøgelsen kunne jeg med lige så godt belæg hævde at netop de data der viser at nervøsitet og irritationm, samt at have svært ved at falde i søvn skyldes øget stress som følge af de lange skoledage.Det ærgrer mig derfor at Mette Witt Hagensen straks kaster sig over sine sædvanlige udtalelser. Vi ved godt at hun mener at det er langt bedre for børnene at gå i skole end at "falde i usunde interesser". En holdning hun deler med Claus Hjortdal. Og det ærgrer mig at repræsentanter for DLF ikke kan komme med andre svar end "vi har for lidt tid". Man kunne også have taget debatten om den lange skoledag.

Folkeskoleforældre arbejder tværpolitisk for et mangfoldigt og forskningsmæssigt funderet skolesystem med gode faglige og sociale forhold for børn. Folkeskoleforældre er for alle forældre til skolesøgende børn og andre, der deler vores fokus. Læs mere på folkeskoleforaeldre.dk

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Hvad de dog siger..Addendum 1

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS