Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Blog

Geeti Amiri vil være lærer, fordi.....

folkeskolen er en af dette samfunds fem søjler. Dens lærere har været med til at løfte hende ud af et liv i et udgrænset minoritetsmiljø. Hendes argumenter må give anledning til refleksion.

Jens Raahauge
Start debatten
21. december 2017, kl. 13:30

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

I dag annoncerer den 28-årige debattør, Geeti Amiri, at hun står af som offentlig person for at begynde at læse til lærer.

Jens Raahauge er uddannet lærer, skolebibliotekar og skoleleder. Han har været skoleleder i Helsingør og Kokkedal, er tidligere mangeårig formand for Dansklærerforeningens Folkeskolesektion og tidligere formand for Dansklærerforeningens Hus, som blandt andet driver Dansklærerforeningens Forlag. Desuden formand for Sophia Tænketank for pædagogik og dannelse, medlem Advisory Board for Unicefs Rettighedsskoler.

I et indlæg i Ekstra Bladet opregner hun sine gøremål fra de tre år i det offentliges medielys: radiovært på DR med "Geetisk råd", blogger på Opinionen i Ekstra Bladet, forfatter til bogen Glansbilleder, foredragsholder om ligestilling og integration.

Det er hårdt at være i offentlighedens spotlys, skriver hun. Og nu vil hun ud af lyskeglen af to grunde:

1) Hun vil "ikke ende som en vis politiker, der på tyvende år har sin eksistensberettigelse i den offentlige debat og dansk politik i kraft af at være brun og kun(ne) tale om kristen islam og humus", eller ende som "en af de der såkaldte islamkritiske bloggere, som kun Jyllands Posten kan opdrive"

2) Hun vil begynde at læse til lærer, fordi den danske folkeskole gav hende som "et systembarn" et solidt fundament "I fremtiden vil jeg give samme værdifulde fundament videre til andre børn, som vokser op mellem to verdener. For de har brug for et stærkt ståsted".

https://ekstrabladet.dk/opinionen/geetiamiri/nu-siger-hun-farvel-og-tak/6968915

Hun skriver i et blogindlæg, at islam har fem søjler, men det har Danmark også: folkeskolelærerne, pædagogerne, sygeplejerskerne, socialrådgiverne og politibetjentene. Og hun stiller sig uforstående over for, at folk ikke højlydt råber politikerne op, når de til stadighed eroderer dette lands fem søjler gennem effektiviseringer, mens de er ved at falde over hinanden i forsøget på at reformere islams fem søjler.

https://ekstrabladet.dk/opinionen/geetiamiri/islam-har-fem-soejler-det-har-danmark-ogsaa/6705839

Jeg udleder af disse ord fra en insider, at en styrkelse af Danmarks fem søjler måske er det bedste indspil til en reformering af islams fem søjler, læs "afradikalisering.

Nu har Geeti Amiri valgt at give stafetten videre til andre. Men for mig at se giver hendes aktive valg af at blive lærer i folkeskolen også anledning til en anden overvejelse: Er det rimeligt, at en del lærere, pædagoger, sygeplejersker, socialrådgivere og politibetjente vælger samme vej som vores undervisningsminister eller som dobbelmoralisterne Mette Frederiksen og Helle Thorning ved at favorisere de private skoler med enten at give dem ekstra finanslovsresurser eller ved at berige dem med den egentlige resurse i et samfund, der skal hænge sammen: deres egne børn, som kunne blive socialt og fagligt styrkede ved at møde børn af mange slags, og som på samme måde ville styrke de mange andres børn gennem samværet.

Tak til Geeti Amiri for indsatsen - og velkommen i folkeskolen om føje år.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Geeti Amiri vil være lærer, fordi.....

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS