Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Debat

Forhandlet på skrømt

Ole Vestenaa
Start debatten
15. januar 1998, kl. 01:00

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Hermed ønsker jeg at udmelde mig af Danmarks Skolelederforening med virkning fra 1. januar 1998.

Folkeskolen nr. 03 1998

Klik her for at indsende dit indlæg til folkeskolen.dk - medsend gerne et portrætfoto, som kan bringes sammen med indlægget

Læs folkeskolen.dk's debatregler

Som årsag hertil skal anføres, at jeg er meget uenig med Skolelederforeningen i den splittelsespolitik, som foreningen har ført - specielt det sidste år. Jeg er stadig af den overbevisning, at foreningens politik både på kort og lang sigt vil skade skolelederne, og jeg forstår simpelthen ikke påstandene om, at vi ikke kan være i samme forening som lærerne. Erfaringerne fra andre organisationer med store lønforskelle viser, at det godt kan lade sig gøre - endda med godt resultat.

Hans Martin Jepsen har udadtil fortalt, at hvis man fik en ændret organisation i Lærerforeningen, så lederne fik muligheden for også at være alene og diskutere ledernes særlige forhold, ville man kunne finde en model under Lærerforeningens paraply.

For god ordens skyld kan jeg oplyse, at jeg har rekvireret Hans Martin Jepsens udtalelser på Lærerforeningens kongres. Efter en gennemlæsning af dette virker det som om, at afgørelsen om en splittelse var taget på forhånd. Tilbage står indtrykket af, at kompromisforslaget faldt på en strid om, hvilken adresse der skulle stå på girokortet. Dette blev så brugt som yderst tynd begrundelse for at give Lærerforeningen skylden for, at enighed ikke kunne opnås. Set fra sidelinien virker det som om, skoleledernes repræsentanter for længe siden har besluttet at danne en uafhængig skolelederforening og kun har forhandlet på skrømt.

Jeg er overbevist om, at alene Danmarks Lærerforening har den fornødne styrke til at varetage mine faglige og økonomiske interesser i fremtiden, og derfor medvirker jeg ikke til en splittelse - heller ikke ved at betale kontingent til Skolelederforeningen.

Ole Vestenaa

Vildbjerg

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Forhandlet på skrømt

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS