Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Debat

Folkeskolelærerne kan man åbenbart byde alt

Vagn Madsen
Start debatten
20. maj 2013, kl. 21:07

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Politiken indeholdt 20.5. et interview med formanden for de praktiserende læger, Henrik Dibbern, i anledningen af den verserende lægekonflikt. I løbet af interviewet blev Dibbern spurgt, om de praktiserende læger bør tjene mere, end de gør i dag. Hertil svarede Dibbern: Nej! Altså det kommer selvfølgelig an på, om man vil have de praktiserende læger til at arbejde mere, end de gør i dag. De fleste mennesker har jo nok den opfattelse, at hvis de skal arbejde mere og længere, skal de også have en højere indtægt”.

Klik her for at indsende dit indlæg til folkeskolen.dk – medsend gerne et portrætfoto, som kan bringes sammen med indlægget

Her udtalte formanden for de praktiserende læger altså noget, som efter hans mening er i overensstemmelse med, hvad de fleste mennesker – om ikke alle mennesker – finder naturligt. Hvis man skal arbejde mere, så skal man også have en højere indtægt. Men det er altså ikke alle, der er af den opfattelse. Allerede længe før lærerne blev lockoutede lå det fast, at den heldagsskole, som børneminister Christine Antorini havde på tegnebrættet skulle finansieres af lærerne. Og da lærerne i dette besynderlige misfoster af en skolekarikatur skal undervise mere, må dette betyde, at folkeskolens lærere til hele befolkningens store forbavselse og i hvert fald til de praktiserende lægers forbavselse skal udføre mere arbejde uden at få mere i løn. Ganske vist producerede KL den genistreg, at man sagde, at lærerne slet ikke skulle arbejde mere. De skulle bare lave noget andet. De skulle i fremtiden bare undervise i de timer, der i dag er sat af til forberedelse. Og så grinene man i KL i skægget vel vidende, at ingen folkeskolelærer tør gå ud i de ekstremt opblandede klasseinfernoer uden at være mere end godt forberedt.

Den lille snørkel var lægernes formand selvfølgelig ikke lige opmærksom på under interviewet. Det kan man heller ikke forlange. Han har jo sit at se til. Men man kan da ikke lade være med at tænke på, at hvis lægernes formand havde været opmærksom på, hvordan folkeskolens lærere var/er blevet trynet af KL, så kunne det da godt være, at Henrik Dibbern ville have svaret: Nej! Vi (lægerne) vil ikke have mere i løn. Men det kommer selvfølgelig an på, om man vil have os til at arbejde mere, end vi gør i dag. Det er da mig bekendt kun folkeskolelærerne, som man bare kan forlange mere arbejde af uden at give dem mere i indtægt”. Måske ville lægernes formand have moret sig lidt over, at lærerne nu efter at være blevet grundigt trynet kaster sig ud i implementeringen af det forrygende børneministerielle makværk af en heldagsskole, der betyder mere arbejde til de samme lærere, uden at lærerne bare så meget som tænker på røre en finger for at skabe forståelse for, at sådan noget altså bør give mere i lønningsposen. Sådan kunne lægerne eller for den sags skyld nogen anden erhvervsgruppe da virkelig ikke finde på at handle. Men folkeskolelærerne kan man åbenbart byde alt.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Folkeskolelærerne kan man åbenbart byde alt

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS