Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Debat

Er denne holdning almindelig?

77 år og skal bare tale pænt? Ellers vanker der.

john lindblad christensen
Start debatten
6. december 2014, kl. 10:52

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Jeg er 77 år og har dermed været ude af skolesystemet i 10 år. Så jeg kan næppe udtale mig om skolereformen. Jeg er bare glad for, at jeg nu bare er en almindelig pensionist.

Klik her for at indsende dit indlæg til folkeskolen.dk - medsend gerne et portrætfoto, som kan bringes sammen med indlægget

Men lige to små historier: En god veninde fortalte mig, at hendes søn har taget et vikarjob på en kommuneskole. Han er kun 24, men er alligevel chokeret over elevernes holdning til skolearbejdet eller måske skolen i almindelighed. Han fortæller, at eleverne bare rejser sig og går midt i timen. Ikke nødvendigvis til toilettet, men som en af dem sagde, for at få lidt frisk luft. Og ved fravær: "Jeg var lidt uoplagt".

Er det almindeligt, eller er det kun på den skole? Der er i hvert fald noget galt, synes jeg. Men måske kan nogen "nutidige" belære mig om noget andet?

Historie nummer to: Jeg kørte på min benzindrevne invalideknallert ud af vores bebyggelse. Knallertkørsel er forbudt, men naturligvis ikke for denne slags.

En ung mand, ca. 15-17 år, pæn og nydelig at se på, stoppede mig og sagde, at jeg skulle stå af, for knallertkørsel var forbudt. Jeg prøvede helt forgæves at fortælle ham, at det var en tilladt invalideknallert, og at jeg jo ikke kunne skubbe den ud.

Han blev ved sit, og tilsidst røg det ud af mig: "Nej, det er da for dumt, det her".

Og så kom hans replik, som jeg stadig er fuldstændig rystet over:

"Hvis du kalder mig dum én gang til, så smækker jeg dig en. Du har bare at tale pænt til mig, er du med?"

Flere af minne venner har lignende oplevelser, og de synes som jeg, at vi er nået for langt.

Men det er måske bare mig.....?

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Er denne holdning almindelig?

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS