Jeg vil tage erfaringerne fra mit kredsarbejde med ind i hovedstyrelsen. Særligt den opsøgende tilgang til arbejdsmiljørepræsentanter og øvrige medlemmer på arbejdspladserne. Det er vigtigt for mig at komme ud at møde medlemmerne og opsnuse de forskellige virkeligheder. De mange stemmer fra arbejdspladserne giver et nuanceret - og vigtigt - billede af vores hverdag.
Massiv styring og manglende tid til at forberede god undervisning er ødelæggende for din og min arbejdsglæde, vores arbejdsmiljø og vores brændende ønske om at lykkes med undervisningen. Mens medlemmer holder fast i fagene, den faglige stolthed og vores metodeansvar, skal vi i hovedstyrelsen knokle for at ændre denne udvikling. Vores særlige fokus skal være at påvirke centrale og lokale politiske prioriteringer og sikre god skoleledelse. Det er helt afgørende for vores arbejdsglæde.
Tre særlige fokusområder for mig:
• Et godt arbejdsmiljø med sunde arbejdsvilkår, hvor dette ikke er op til den enkelte lærer og team, men opprioriteres organisatorisk af såvel arbejdsgivere som ledere.
• Mere fokus på god undervisning. Væk fra styring, nationale og internationale standarder, standardiserede testparametre og metodekrav. Fokus på den professionelle opgavevaretagelse, metodeansvar og dømmekraft.
• En central arbejdstidsaftale med centrale bindinger og bestemmelser.
Kære kollega og medlem. Brug din stemme. Jeg håber på din opbakning. Jeg er klar til arbejdet.
Endnu mere hverdag ind i hovedstyrelsen
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.