En lille ting med enorm betydning for den pædagogiske praksis. Et tankeeksperiment: Hvis ordet ’ikke’ ikke fandtes i forhold til adfærd! Hvis formuleringen: ’Det må du ikke’ ikke fandtes, og vi alene måtte betjene os af: ’Det må du’. Hvilken betydning ville det kunne få for den vejledning, vi giver vores børn og unge i skolen?
’Det er ikke fordi, jeg ikke synes, du ikke gør det godt nok’. Man vil ikke kunne lade være med at få en følelsesmæssig oplevelse af, at den anden nok alligevel ikke helt synes, man gør det godt nok. Der er alt for mange ’ikker’. Hjernen kan ikke arbejde med 1 ’ikke’, så hvordan skulle den kunne arbejde med 3 ’ikker’?
En ide til den kommende uge: At have fokus på anvendelsen af ordet ’ikke’. Det er ikke fordi, vi ikke skal bruge ’ikke’, det er alene en opfordring til at være bevidst om brugen af ordet ’ikke’ i en pædagogisk kontekst.
En rød tomat
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.