Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Blog

Det lysner for lærerne i Ukraine

Lærerforeningen kan fejre indvielsen af deres nye hovedkontor med en lønstigning til lærerne

Dorte Lange
Dorte Lange Konsulent i UBU-partnerskaberne
Start debatten
9. oktober 2015, kl. 15:42

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Det lysner for lærerne i Ukraine

Danmarks Lærerforening støtter lærerorganisationer i tredjeverden med organisationsudvikling. Målet er at forbedre lærernes vilkår og styrke lærerorganisationernes indflydelse i samfundet. Danmarks Lærerforening har projektsamarbejde med lærerforeninger fortrinsvis i Afrika syd for Sahara, men også i Mongoliet og Bolivia. I Østafrika er det i Kenya, Tanzania, Zanzibar, Rwanda, Burundi og Uganda, og i Vestafrika Sierra Leone og Liberia.

Den ukrainske lærerforening TUESWU mistede sit hovedkontor i Kiev i december 2013, da det blev angrebet med molotovcocktails og udbrændte. Alt inventar og arkiver gik tabt i branden og lærerforeningen måtte leje hotelværelser uden for Kievs centrum, hvor de ansatte kunne arbejde med at få genoprettet TUESWUs administrative struktur.

Education International iværksatte en indsamling i foråret 2014, som skulle støtte lærerforeningen i få etableret sig i nye kontorer. Danmarks Lærerforening støttede denne indsats med 5000 €. TUESWUs medlemmer har også bidraget med et anseeligt beløb til indkøb af kontorudstyr og møbler til det nye hovedkontor og i dag er lærerforeningen kommet et stort skridt videre: Den 1. september i år kunne lærerforeningen indvie sine nye lokaler med en sejr for lærerne, en lønstigning på 18 %, som blev opnået på baggrund af masseprotester i maj og juni. Lønstigningen svarer til den årlige inflation i Ukraine.

TUESWU lægger vægt på, at de kæmper videre for lærernes arbejdsvilkår - og ikke mindst for kvalitetsundervisning for børn og unge i Ukraine.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Det lysner for lærerne i Ukraine

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS