Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Debat

Det bliver et STORT NEJ herfra

Et nej giver muligheder - et ja cementerer Lov 409

Ole Porsgaard
13 kommentarer
25. august 2020, kl. 16:54

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

13 kommentarer

Jeg har egentlig forsøgt, at forholde mig positivt forslagtet om en ny arbejdstidsaftale. Det er desværre umuligt for mig, at finde noget afgørende på plussiden. Aftalen giver ikke nogen rettigheder omkring de centrale forhold vedrørende lærernes arbejdstid. Der er ingen grænser for antallet af undervisningstimer, og der er ingen sammenhæng til forberedelsen. Der er ikke noget værn af betydning, men kun en masse ”gode” hensigter om samarbejde, tillid og indblik. Samarbejde kan måske bringe noget positivt med sig på længere sigt, men der er gået rigeligt med tid. Vi har brug for en aftale nu. Man kan egentlig også diskutere, om det er en arbejdstidsaftale, når der ikke er aftalt noget mere konkret. I mine øjne er det stadig en Lov 409-aftale, men nu med ret til samtale. Måske burde man kalde det en samarbejdsaftale, hvor arbejdsgiveren bestemmer, hvis man ikke er enige. Ingen er forhåbentligt imod samarbejde, men når der ikke er skrevet rettigheder ind, vil skolelederen eller kommunen jo altid få det sidste ord

Klik her for at indsende dit indlæg til folkeskolen.dk - medsend gerne et portrætfoto, som kan bringes sammen med indlægget

Det ville være rart, hvis man var lidt mere nøgtern og beskeden om, hvad aftale i virkeligheden rummer. Det er ærgerligt at aftalen bliver så voldsomt oversolgt, og det ligner en del af en skræmmekampagne, at Forhandlingsfællesskabet med Mona Strip vil overtage vores forhandlinger, hvis vi ikke siger ja. Vi bestemmer selv, hvem der forhandler, og det vil en ny formand forhåbentlig ikke acceptere, at andre gør.

Det er ikke nok for mig, at vi får en aftale, hvis den ikke er noget værd. Aftalen skal have værdi for vores medlemmer. Hvis vi stemmer ja, tror jeg ikke der vil komme mere tid til arbejdsopgaven. Et ja vil fastholde lærerne i Lov 409’s skygge. Aftalen forbedrer ikke lærernes arbejdsvilkår. Et ja vil også blive set som vores legitimering af Lov 409.

Efter et ja vil vi også have dårligere muligheder for at forbedre arbejdstidsaftalen ved OK-21. Nu har vi jo selv lige stemt ja! Jeg tror vores muligheder er bedre ved at sige nej nu. Folketinget og mange kommunalpolitikere vil også gerne have en løsning på lærerkonflikten fra 2013, og de vil opleve, at det forslag der ligger nu, ikke er godt nok, til at lærerne vil acceptere det.

Strategien siden 2013 har fejlet. Vi må tilbage til en strategi som tager udgangspunkt i de konkrete forhold, som skal være på plads, for at en lærer kan løfte sin opgave. Vi skal have en landsdækkende central aftale om de vigtigste elementer i forhold til arbejdstid. Der bør være nogle minimumsregler, som sikrer, at alle lærere har en mulighed for at løfte opgaven.

Stem nej

13 kommentarer
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Det bliver et STORT NEJ herfra

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS