Dette er ikke en decideret anmeldelse, men snarere en kortfattet anbefaling af "Historien om Danmark" i bogform. Primært henvendt til dem, der ikke allerede har læst omtale af bogen i andre medier. Dog er bogen ikke anmeldt på Folkeskolen.dk, hvilket primært må skyldes, at det ikke er undervisningsmateriale eller i øvrigt skrevet til skoleregi.
Hvorfor så overhovedet bruge tid på den her? Svaret er åbenlyst.
Fordi den er blændende godt skrevet af arkæolog Jeanette Varberg og historiker Kurt Villads Jensen. På trods af sine ca. 400 sider er bogen overkommelig, fordi den er et supplement til tv- udsendelserne og kan læses episodisk. Den er rigt illustreret med fotos, kort og faktabokse, og de enkelte afsnit kan faktisk bruges som kilder i niende klasse. Husk lige det der med ophavsretten.
Afsnittene er korte, og først og fremmest er den skrevet med afsæt i den nyeste viden om vores danmarkshistorie af folk, der ved, hvad de taler om.
I følge forlaget Gad udkommer næste bind d. 6. oktober med titlen, "Historien om Danmark. Reformation, enevælde og demokrati". Den glæder jeg mig til.
God læselyst, derude.
Info om bind 2:
https://gad.dk/historien-om-danmark-2
Jeanette Varberg fortæller om bogen:
Da historielæreren sov i timen.
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.