Cirka 60 studerende fra Lærerstuderendes Landskreds mødtes denne weekend på Læreruddannelsen i Jelling. Her valgte de Anna Hjortkjær som ny næstformand. Hun har været med i LL-arbejde, siden hun begynte på læreruddannelsen i 2012, senest i forretningsudvalget. LL har dalende medlemstal, og Anne Hjortkjær mener derfor, at den vigtigste arbejdsopgave lige nu er rekruttering af medlemmer.
"Jeg betragter medlemmerne som musklerne i vores studieorganisation. Jo højere vores medlemstal er, desto mere indflydelse og gennemslagskraft har vi. Med det lavere optagelsestal de seneste år, er det simpelthen et sted, hvor vi bliver nødt til at blive bedre", siger hun - men det skal ikke foregå som 'salg', snarere på en sjov måde.
Ny formand for lærerstuderende vil kæmpe for praktikken
Derudover vil hun arbejde for en organisatorisk ændring af LL, og årsmødet pålagde det nye formandsskab at komme med bud på, hvordan der kan skabes bedre demokratiske processer i afviklingen af næste årsmøde.
"Men det er min vision, at vi arbejder videre med politikudvikling rundt omkring i landet hele året. At vi i endnu højere grad forholder os til vores politik, diskuterer og udvikler den sammen. Til hverdag, til fest, til klubseminarer. Jeg ved, at lærerstuderende har en hel bunke af holdninger, og jeg ser frem til at høre dem på mange platforme", fortæller Anna Hjortkjær.
De studerende besluttede at nedlægge LL's forretningsudvalg for at give en mere dynamisk koordinering af arbejdet i arbejdsgrupper og lade aktive medlemmer tage større ansvar i perioder. De følte sig tvunget til at hæve kontingentet med ti kroner om måneden på grund af faldende medlemstal. Og endelig besluttede årsmødet, at formand og næstformand fremover kun skal vælges for ét år ad gangen. Ændringen fra en toårig valgperiode sker, dels for at gøre det mere overskueligt at stille op til posterne, uden at det griber for meget ind i den enkeltes studieforløb. Og så er tanken, at det vil gøre det nemmere for kandidater, som er bosiddende uden for Københavnsområdet.
Klar til mere folkeskole i uddannelsen
I løbet af weekenden diskuterede årsmødedeltagerne det nye bevillingssystem, som er på vej samt censorudvalget. Den jævnligt tilbagevendende debat om såkaldte skoleovertagelser, hvor et hold lærerstuderende overtager undervisningen på en skole, mens de faste lærere er på kursus, var også på dagsordenen. En endelig konklusion blev det ikke til - men ni ounkter (se voksen til venstre) om, hvad skoleovertagelser bør overholde.
Skoleovertagelse klæder de studerende på
"I løbet af året har vi indhentet erfaringer og eksempler fra studerende og vores bud på, hvad der skal til for at praksistilknytning kan bidrage til udvikling både hos os studerende og ude på skolerne er stærkt, synes jeg. Jeg glæder mig meget til arbejdet det kommende år. Ambitionen om mere folkeskole i læreruddannelsen skal simpelthen indfris nu. Vi studerende er klar", siger formand for Lærerstuderendes Landskreds, Christian Dalby.
De lærerstuderende vælger ny næstformand
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.