"Vi er utroligt glade for, at dansklærerne er med i styregruppen, for de ved jo allerbedst, hvordan konkurrencen fungerer ude i klasserne", fortæller områderedaktør på avisen JydskeVestkysten Anette Jorsal. "Det er helt enestående, at Skriv til Avisen-konkurrencen har fået så stærk en position på skolerne, og da det oftest er dansklærerne, der kører konkurrencen på skolerne, er det helt naturligt, at de skal bidrage med deres ekspertise i styregruppen".
Den tidligere formand for Dansklærerforeningens folkeskolefraktion Jens Raahauge har været med i konkurrencens dommerkomite i en årrække. Nu er han blvet medlem af styregruppen sammen med sin efterfølger på formandsposten, Mette Teglers.
"Konkurrenceelementet er med til at motivere eleverne og få dem til at arbejde med journalistik, som jo fylder meget i folkeskolen i dag, men som kan være lidt vanskeligt at gå til", siger Mette Teglers. "Konkurrencen giver den mulighed, at eleverne lærer, hvor kompliceret det faktisk er at lave sådan en avis".
Konkurrencen Skriv til Avisen blev gennemført første gang i 1992 af Danmarks Skolebibliotekarer og Avisen i Undervisningen, der er en afdeling af Danske Dagblades Forening. Skolebibliotekarerne står for it-delen og organiseringen af konkurrencen ude på skolerne, mens det er meningen, at Dansklærerforeningen skal bidrage med sin fagspecifikke viden, ønsker og behov i forhold til danskundervisningen.
Der åbnes for tilmeldingen til Skriv til Avisen 2009 på www.aiu.dk 1. maj.
Dansklærerne går med i populær aviskonkurrence
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.