Oplysningerne stammer fra en ny opgørelse udarbejdet af det centrale tyske kontor for fødevarepriser, ZMP, som Mejeriforeningen har offentliggjort. Tallene er baseret på udviklingen i 2006.
Ifølge Mejeriforeningen og ZMP overgås danskerne dog i Europa - men uden for EU - af forbrugerne i Schweiz og Lichtenstein, som spenderer henholdsvis 102 og 86 euro om året på økologiske fødevarer.
Tal fra Danmarks Statistik viser, at 40 pct. af det hjemlige økologiske forbrug i 2006 var mejeriprodukter. Det svarer til indkøb for ca. én mia. kr. Den udvikling bekræftes af det lille, økologiske Søvind Mejeri, hvor salget sidste år steg med 30 pct. Mejeriet har derfor opfundet begrebet 'metroøkologi', der dækker over en udvidelse af forbrugergruppen:
"Metroøkologerne er forbrugere, der altid træffer bevidste valg om deres indkøb. Hvis en vare er tilgængelig som økologisk, vælger de den - hvis den altså er af en ordentlig kvalitet. For kvalitet og friske råvarer er hovedargumentet for at vælge økologisk," udtaler adm. direktør Tom Soling fra Søvind Mejeri til Mejeriforeningens nyhedssite.
Danskere fører i økologi
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.