Af Søren Kragh-Jacobsen og Anders Thomas Jensen
69 sider, 112 kroner
Ensig Forlaget, telefon 8667 6708
Det er ikke så ofte, at en større offentlighed får lejlighed til at læse et filmmanuskript med regibemærkninger og det hele. Og godt det samme, vil de fleste vel sige. En film skal jo ses og ikke læses. Men det er vanskeligt at kigge instruktørerne i kortene, hvis man ikke har gode materialer til hjælp. En lille bog som denne er derfor yderst velkommen. De fleste kender historien, men gennemlæsning af i hvert fald nogle af scenerne vil give nye dybder i forståelsen. Der er som bekendt tale om en dogmefilm, så manuskriptet er lige til at gå til, i modsætning til de lange tekniske udredninger, der ofte er nødvendige i andre film.
I betragtning af hvor stor rolle film spiller i børns og voksnes liv, er det utroligt, at folkeskolen som helhed tager så afslappet på at give sine elever redskaber til at fortolke levende billeder. Begreber om fortælleteknik, symbolsprog eller lyssætningens indvirkning på publikums fortolkning af begivenhederne, bare for at nævne nogle få.
Denne udgivelse kunne godt bruge en arbejdsbog, som hjalp lærere med begrænset rutine inden for filmkundskab frelst igennem et undervisningsforløb om film. Men den gør det muligt at komme i gang.
Tonny Hansen
Dansk, Film, Drama
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.