Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Cowi: Testsystemet har klaret den belastning før

Testleverandøren Cowi har endnu ikke fundet den fejl, som har fået Skolestyrelsen til i dag at lukke de nationale test midlertidigt ned to uger efter start. Men testsystemet har tidligere kunnet klare den belastning, der var i går, oplyser firmaet.

Karen Ravn
Karen Ravn Onlineredaktør
Start debatten
2. marts 2010, kl. 14:08

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

"Skolestyrelsen har jo valgt at lukke testene midlertidigt ned på grund af lange svartider - det er selvfølgelig til frustration for alle parter", siger direktør i Cowi Knud Erik Christensen. "Vi arbejder for fulde damp og er blandt andet inde at kigge på vores belastningslog".

Ganske vist har det været flere elever på testsystemet i går, hvor der blev åbnet for læsetestene, end i de første to uger af testperioden. Men der var kun 15.000 elever på systemet i går, og det er et antal, som systemet tidligere har kunnet tage under den frivillige testperiode i efteråret, oplyser Knud Erik Christensen.

Da folkeskolen.dk overværede en læsetest i går, var det især ved starten af testen, og da de sidste fire-fem elever sad tilbage efter en times testforløb, at der var meget lang ventetid. Og det passer med, at Knud Erik Christensen kan fortælle, at det især er i det første kvarter af hvert 'slot', hvor elever over hele Danmark logger sig på testsystemet, at der er problemer. Skolerne booker klasserne ind på et 'slot' fx fra kl. 10 til kl. 11 og skal så have logget alle elever på testen inden for den time. Hvis de først kommer på et stykke tid efter kl. 10, og nogle af eleverne får forlænget grundperiodens 45 minutter med ekstra 15 minutter, så går disse elevers test altså ind i det næste 'slot'.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Cowi: Testsystemet har klaret den belastning før

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS