Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Cowi skal betale millionbod for forsinkede test

Skolestyrelsens leverandør af de nationale test, Cowi, har accepteret at betale 955.000 kroner i bod, fordi opgaverne til de første tre test ikke levede op til kravene, og testene derfor blev forsinket. Oveni kommer en kompensation på 300.000.

Pernille Aisinger
Pernille Aisinger Journalist
Start debatten
7. august 2008, kl. 11:00

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Efter problemerne med de første nationale test i 2007 blev der sat en evaluering i gang. Evalueringen viste, at Cowi ikke havde levet op til kravene i kontraktien med Skolestyrelsen.

Den kritiske evaluering betød desuden, at 2008 blev et øve- og prøveår for testene.

Skolestyrelsen og Cowi har nu indgået et forlig om størrelsen på en bod, som bliver på 955.000 kroner plus 300.000 kroner i kompensation for udskydelser i projektet. Desuden har Skolestyrelsen suspenderet en række betalinger til Cowi, indtil visse test og prøver af it-systemet er godkendt.

Skolestyrelsen skal sikre kvaliteten

Udover den økonomiske kompensation indeholder forliget også ændringer i samarbejdet mellem Cowi og Skolestyrelsen.

"Det er aftalt, at Skolestyrelsen skal involveres langt tættere i kvalitetssikringen af testopgaverne, og at samtlige testopgaver skal godkendes af Skolestyrelsen forud for afprøvning på skolerne", lyder det i undervisningsministerens orientering til Folkeskolens Forligskreds.

Skolestyrelsen og Cowi har aftalt en ny arbejdsplan og kontrakten om fremme af evalueringskultur i folkeskolen skal opdateres, så den afspejler evalueringens anbefalinger.

Undervisningsminister Bertel Haarder forventer, at der kan gennemføres obligatoriske test i skoleåret 2008-2009, og skolerne vil høre mere om dette i i løbet af efteråret.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Cowi skal betale millionbod for forsinkede test

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS