Efter en vaklende start ser det nu ud til, at
»Teen Readers«-serien, der fortæller historier med elevernes jævnaldrende som hovedpersoner, har fundet et stabilt kvalitetsniveau. Ikke mindst denne udgivelse bør hilses velkommen, fordi den er et af de desværre alt for sjældne supplerende materialer til franskbegynderne. Det er således udmærket, at forlaget indfører et niveau 0 med et ordforråd på 300 ord. Denne lille historie kan derfor bruges hen mod slutningen af 7. klasse eller begyndelsen af 8.
Patrick bor på sine forældres campingplads ved Isère-floden. Han konkurrerer med sin kammerat om den smukke, belgiske Maries gunst. Hun holder ferie på campingpladsen sammen med sine forældre, da området rammes af uvejr og oversvømmelse. Alt ender heldigvis lykkeligt og med mulighed for at fortælle videre på egen hånd.
Jeg tror, eleverne vil kunne lide historien, fordi de kan tage den til sig uden videre. Der er ingen skjulte budskaber eller problematikker, de skal forholde sig til. Først og fremmest giver den eleverne en god fornemmelse af at kunne bruge deres nye sprogfærdigheder til at læse »en rigtig bog«.
Bag i bogen er der en række opgaver, som dels kontrollerer forståelse af handlingen, dels giver eleverne mulighed for sprogtræning. Ligesom alle de øvrige »Easy Readers«-udgivelser er gloseringen fransk-fransk suppleret af tydelige billedforklaringer dygtigt tegnet af Palle Schmidt.
Catastrophe au Camping des Roses
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.