Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Anmeldelse

Build Up! 2

Teacher's Guide

Jane Bjerregaard Hjorth
Start debatten
13. oktober 2011, kl. 02:23

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Hvis I har købt "Build Up! 2"-materialet til 5. klasse på jeres skole, er det en rigtig god investering at anskaffe den nyligt udkomne lærervejledning til dette system. Her kan man først læse en god beskrivelse af portfoliotanken og af systemets bøger. Dernæst følger en nøje gennemgang af de overordnede faglige mål for hvert kapitel i elevbogen. Vi bliver præsenteret for den relevante grammatik, facit og cd-scripts samt kopiforlæg med opgaver og fonetikøvelser, der knytter sig til elevbogen.

Forfatterne til dette materiale gør meget ud af at understrege vigtigheden af afvekslende og varierede arbejdsformer, hvilket jeg kun kan bifalde. Der er i øvrigt også en god progression i dette materiale, hvor man gradvist får større vægt på den skriftlige dimension i engelskundervisningen.

Jeg kan også godt lide, at man forsøger at lege grammatikken ind i børnene i stedet for at benytte golde grammatiske øvelser. Der nævnes for eksempel en god stoleleg til indøvelse af uregelmæssigt bøjede udsagnsord.

Vi hører ligeledes om, at eleverne skal lege øjenvidner til et "bankrøveri", hvorefter de skal forsøge at beskrive bankrøverne. Denne og lignende lege vil nok kunne appellere til børnenes fantasi og indlevelsesevne, samtidig med at de får indlært relevante gloser og grammatik.

Det er også en rigtig god idé, at børnene med jævne mellemrum skal indspille monologer eller dialoger på kassette- eller videobånd. Hvis udvalgte eksempler på disse opbevares i deres portfoliomappe, kan elever, forældre og lærere bedre følge den sproglige udvikling. Sådanne indspilninger kan desuden danne basis for mange spændende diskussioner ved forældrekonsultationer.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Build Up! 2

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS