Valgfaget er del af et forsøgsprojekt på et antal udvalgte skoler. Andre kommuner er dog velkomne til at udbyde valgfaget som kommunalt valgfag. Se så at komme i gang!
Det er jo en fastslået kendsgerning, at it i skolen kun er til for at bidrage til læring af mere af det samme, som eleverne også skulle lære for 50 år siden. It i sig selv er "urørligt".
Hypotesen om, at eleverne med computerstøttet undervisning bliver dygtigere til de almindelige skolefag er sejlivet. Er det fordi den er rigtig? Hvordan finder vi ud af det?
Hvad betyder "it i undervisningen" i denne sammenhæng, og skal eleverne bare lære mere af det samme? Skal de slet ikke stifte bekendtskab med nutidig informationsteknologisk dannelse?
Antvorskov Skole tager teknologisk dannelse alvorligt
BOYD kræver mere end et velfungerende lokalnet
En lærer fra Egedal Kommunes 10. klasse Center – Eva Christensen – har taget initiativ til at oprette et CoderDojo, et sted hvor unge kan lære at programmere. Et godt og flot initiativ.
Man skulle tro, at it var et nyt fænomen i skolen. Første danske anbefaling om undervisning om edb i folkeskolen er imidlertid fra 1972. Her tager vi fat lidt senere.
er simpelthen en rigtig god og ganske enkel ide: eleverne skal være med til at få it til af fungere på en skole – såvel teknisk som pædagogisk.
For tiden bringer Politiken hver mandag en kronik om folkeskolen. Mandag den 22.10. var overskriften ”It i folkeskolen er ikke pengene værd”.
Det var underrubrikken på lederen i Politiken den 27. august. Og ”it-eventyr” – afslørede videre læsning - havde snarere bibetydninger a la ”den falske marquis”, Kurt Thorsen eller Stein Bagger end H.C. Andersen eller Niel Armstrong.
”The Khan Academy is an organization on a mission. We're a not-for-profit with the goal of changing education for the better by providing a free world-class education for anyone anywhere.”