Spændende, beskrivende og utrolig flot er bogen 'Brød fra hele verden'. Mange års arbejde ligger bag værket fra Kirsten Skaarups side. Hun har rejst jorden rundt - på jagt efter opskrifter med gode, originale brød. Mens det samtidig har givet oplevelser fra mødet med mennesker i fjerne lande.
Læseren får en interessant indføring i brødets kulturhistorie, om det første hævede brød, dets udvikling og vandring over grænserne. Vi følger faktisk forfatterens jagt på brødet.
Rent geografisk starter rejsen i landene omkring Middelhavet, Indien og videre til Kina og Tibet. Så følger Mellem- og Sydamerika samt USA. Turen går herefter tilbage til Syd- og Mellemeuropa, Rusland og Østeuropa for så at slutte i Skandinavien.
Bogens linie bærer præg af Kirsten Skaarups engagement i sunde råvarer, brugen af økologisk mel og brødet som et vigtigt basisnæringsmiddel.
Ud over den flotte opsætning skal også nævnes de mange smukke farvefotos, små såvel som store; desuden adskillige vignetter, der her og der bryder teksten. Bogen er fuld af ideer til spændende, sunde og velsmagende brød. Nyttig i faget hjemkundskab, i tværfaglig såvel som projektorienteret undervisning. Men også en gave til familiekøkkenet derhjemme. Den kan varmt anbefales.
Brød fra hele verden
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.