Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Bondo: Specialundervisningens faglige miljøer undermineres

"Bedst og billigst er fint, men det er katastrofalt, når der kun er fokus på et af principperne, nemlig billigst", siger DLF-formand Anders Bondo Christensen om markedskræfternes indtog på specialundervisningsområdet de senere år.

Karen Ravn
Karen Ravn Onlineredaktør
Start debatten
30. september 2009, kl. 13:17

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

"Et stærkt fagligt miljø styrker muligheden for at tage et professionelt ansvar. På den baggrund er det dybt frustrerende at være vidne til, at velfungerende faglige miljøer, præget af stor ekspertise, i disse år totalt undermineres", sagde DLF-formanden i sin beretning på Lærerforeningens kongres i Aalborg i dag. Han fortalte om fyringen af 11 lærere på Specialundervisningscentret Egedammen i Hillerød og 20 på THI Kompetencecenter i Hellerup.

Formandens mundtligeberetning

Web-tv på dlf.org med Bondo, Haarder og Fabrin omspecialundervisning

Se alle nyhederog videoer fra kongressen her

"Jeg tror, at alle er klar over, at det ikke er, fordi behovet for skolernes undervisning pludselig er forsvundet. De børn, unge og voksne, der tidligere har haft glæde af skolernes store faglige kapacitet, er der stadigvæk, men i markedskræfternes hellige navn har de fået et andet 'tilbud'".

"Vi har utallige eksempler på, at indsatsen i forhold til elever med særlige specialundervisningsbehov i høj grad styres af økonomien i stedet for elevernes behov. I den forbindelse var vi meget glade for undervisningsministerens præcise udmelding: 'Det er meget vigtigt, at alle børn får den specialundervisning, de har brug for ... Specialundervisning kan ikke afvises med henvisning alene til manglende økonomi'. Det står imidlertid i skærende kontrast til KL-formandens instruks til kommunerne om, hvordan de kan blive bedre til at spare på området", lød det fra Anders Bondo med KL-formand Erik Fabrin blandt tilhørerne.

"Nej, kære Erik Fabrin, du kan altså ikke bare budgettere dig ud af forpligtelsen til at give børn, unge og voksne den specialundervisning, de har krav på. Retskravet på den rette specialundervisning må der ikke gives køb på", sagde Anders Bondo og opfordrede til, at KL og DLF genoptager drøftelserne fra før kommunalreformen om, hvordan man sikrer de faglige miljøer omkring specialundervisningen for både børn og voksne.

"Vi er helt klar over, at den pressede økonomi i kommunerne er hovedforklaringen på problemet", tilføjede han.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Bondo: Specialundervisningens faglige miljøer undermineres

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS