Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Børnepanel: Lærerne afgørende for et godt skoleliv

Lærerne spiller en kæmpe rolle i forhold til elevernes trivsel i skolen, fremgår det af en børnepanel-undersøgelse. 70-80 procent har været rigtig glade for deres lærere, men eleverne mener også, at lærerne skal være fagligt dygtigere i fremtiden.

Karen Ravn
Karen Ravn Onlineredaktør
Start debatten
28. april 2006, kl. 10:43

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Når eleverne skal pege på, hvad der kendetegner en god lærer, så er de vigtigste egenskaber evnen til at lære fra sig, faglighed, respekt for elevernes holdninger, evnen til at holde ro og orden i klassen, og at læreren er god til at stille krav til eleverne. Omkring 70 procent af eleverne har oplevet, at skolen har været med til at skabe en lyst til at lære nye ting. Den læringssituation, som flest elever synes, de lærer bedst ved, er projektarbejde, viser panelundersøgelsen, hvor Børnerådet har spurgt sit panel af godt 1000 børn, der nu går i 9. klasse. Rådet har desuden bedt børnene skrive stile om den gode skole.

Børnerådets rapport

"Jeg hæfter mig især ved den polarisering, som børnene er blevet en del af. Alt for mange børn bliver aldrig rigtig glade for skolen. Mange trives ikke og lærer alt for lidt", siger Børnerådets formand Klaus Wilmann. 16,3 procent af de unge erklærer sig enige i, at skolen har været spild af tid. Og det er rigtig mange, fremhæver Børnerådet - tre-fire stykker i hver klasse.

"Tallene viser, at der i grundskolen er en gruppe, som oplever skolen som spild af tid, har en generel dårlig oplevelse af skolen og som også er svage rent fagligt. Det er uden tvivl denne gruppe, som bliver skolens udfordring i fremtiden. Gruppen er allerede forholdsvis stor, og der er en stor risiko for, at denne gruppe bliver taberne, når det gælder fremtidig uddannelse", fremhæver Børnerådet.

Børnerådet har også bedt panelet kigge fremaf. Og her er der stor enighed om, at lærerne skal være hurtigere ude med hjælp, når man har problemer, lærerne skal lytte mere, og lærerne skal også blive dygtigere til de fag, de underviser i. Samtidig mener 65,4 procent, at man bør have den samme klasselærer gennem hele sin skolegang. Når man går bagom tallene viser det sig, at det er en holdning, der er lige udbredt blandt dem, der har haft den samme lærer i ni år og dem, der har skiftet klasselærer.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Børnepanel: Lærerne afgørende for et godt skoleliv

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS