BLOG Skolen og den åbne fremtid

Abonner på nyt om Skolen og den åbne fremtid i dit personlige nyhedsbrev.


2   12

Inklusion handler vel også om menneskesyn

Med denne artikel vil jeg blot lufte nogle tanker omkring inklusion og hvordan jeg ser på spørgsmålet.

0   3

Kombinationen af teori og praksis, men hvordan?

Det du lærer skal bruges til noget. Læring bliver ofte forstærket af, at den bliver sat i en sammenhæng, der er til at få øje på. Derfor kan det styrke læringen, når teori og praksis veksler mellem hinanden.

5   4

Hvorfor temabaseret undervisning kan give god mening for at forstå verden

Med dette indlæg vil jeg nok støde nogen på deres faglige stolthed, men jeg vil alligevel kort argumentere for, hvorfor temabaseret undervisning kan være meningsfyldt.

1   2

Fremtiden er åben - lad os forme den sammen med vores elever

Samfundet og menneskeheden står over for massive udfordringer. Klimaforandringer, ulighed, automatisering, digitalisering, krige og mange flere. Det kan syntes, at det er mørke udsigter, men vi skal blot huske, at fremtiden altid er åben.

Vind et hotelophold

PUBLICERET - Sinatur -konkurrence 2 D2016-010501 1.0

Så er det sommer, og folkeskolen.dk har sat biografbilletter inkl. tilbehør og et weekendophold for to på et af de lækre Sinaturhoteller på højkant i en sommerkonkurrence. Der kommer nye spørgsmål de næste 2 uger, så følg med og forøg dine vinderchancer.

 Tricks