BLOG Jarl Falk Sabroe

Jarl Falk Sabroe:

Kommunalbestyrelsesmedlem Holbæk

Abonner på nyt om Jarl Falk Sabroe i dit personlige nyhedsbrev.


12   16

Vil vi verdens bedste folkeskole?

I mange år hørte jeg den samme sang sunget med en tone af lidt foragt. “Folkeskolen er verdens dyreste”. Sjældent huskede skjaldene dog at følge op med “og verdens bedste”.

0   11

Dem de andre ikke må lege med

I løbet af børne- og ungdomslivet lægges de første brikker i det puslespil, der udgør det enkelte menneskes demokratiske dannelse. Folkeskolen tager del i denne dannelsesproces, da en stor del af de vigtigste brikker lægges i løbet af de første ti års skolegang. Millioner af puslespil er det blevet til siden 1814, hvor skolepligten blev indført i Danmark.

2   12

”Hvem er du egentlig?” – om en synlig leder

Et gammelt ordsprog fortæller, at fra børn og fulde folk skal man høre sandheden. Heldigvis er der jo massere af børn på vores skoler, så hverdagens sandhederne skulle være indenfor rækkevidde, for alle der dagligt har deres gang på en skole.